Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Ako získať prácu, aj keď nemáte dostatok pracovných skúseností

Hľadanie zamestnania, ak nemáte veľa pracovnej praxe, môže byť frustrujúce. Zamestnávateľ vám povie, že na danú pozíciu potrebujete viac skúseností, ale ako máte získať tieto skúseností, ak vás nikto nechce zamestnať?

Či už ste čerstvý absolvent alebo rodič, ktorý znovu vstupuje do pracovného procesu, tu je pár tipov, ktoré vám pomôžu v boji proti nedostatku skúseností pri hľadaní nového zamestnania.

1. Pred pohovorom sa uistite a presne definujte, prečo by ste práve vy skvelý kandidát pre danú prácu.

Strávte dostatok času a presne si definujte, prečo ste práve vy ten najvhodnejší kandidát, a to aj napriek tomu, že nemáte dostatočné pracovné skúsenosti. Je potrebné vyzdvihnúť vaše osobné vlastnosti, akékoľvek skúsenosti nadobudnuté pri vzdelávaní, tréningoch a kurzoch, vašu doterajšiu prax, a aj výsledky, ktoré ste doposiaľ dosiahli.

2. Uchádzajte sa o prácu aj keď nespĺňate všetky požiadavky.

Nemusíte spĺňať každú kvalifikáciu uvedenú v pracovnej ponuke. Mali by ste mať však väčšinu kvalifikácie. Samozrejme nemôžete sa hlásiť na pracovné miesto, ktoré požaduje 10 rokov skúseností, ak máte len jeden rok skúseností. Ale v prípade, že sa pre danú pozíciu vyžaduje tri až päť rokov skúseností a vy budete mať dva roky, môžete sa o danú pozíciu uchádzať, ale len s naozaj dobre pripraveným motivačným listom, v ktorom budú uvedené solídne výsledky dosiahnuté počas vašich dvoch rokoch praxe.

3. Napíšte vynikajúci motivačný list.

Ak nemáte veľa skúseností, sprievodný list je vec, ktorá môže presvedčiť manažéra, aby vás zavolal na pohovor. Ale list musí byť naozaj excelentný - a to znamená, že nemôže predstavovať len prepísanie vášho životopisu do inej formy. Je potrebné vysvetliť, prečo by ste práve vy vynikli na danej pozícii a čo táto príležitosť pre vás predstavuje.
4. Venujte veľa pozornosti vašim mäkkým zručnostiam (tzv. soft skills).
Nemáte pracovné skúsenosti, ktoré vám umožnia ľahko sa dostať cez proces prijímania, a to nie je niečo, čo môžete zmeniť cez noc. Ale čo je oveľa viac pod vašou kontrolou, sú vaše mäkké zručnosti, ktoré môžete vyzdvihnúť u budúceho zamestnávateľa - ako ústretovosť, profesionalita, schopnosť reagovať rýchlo, atď.

5. Aktívne hľadajte spôsoby, ako získať skúsenosti, ktoré vám chýbajú.

Áno, bolo by pekné sa zamestnať na plný úväzok, ale ak vám to s vašimi skúsenosťami nikto neponúkne, snažte sa hľadať spôsoby, ako získať viac skúseností pre svoj životopis. Part-time stáže, dobrovoľníctvo, alebo dokonca len robiť projekty na vlastnú päsť môže zmierniť niektoré z deficitov vašich skúseností, a umožní vám to stať sa silnejším kandidátom v budúcnosti.

6. Buďte realistický.

Kým všetky tipy vyššie majú za účel pomôcť posilniť vaše odhodlanie uchádzať sa o konkrétnu pracovnú ponuku, ak nemáte veľa skúseností, je tiež dôležité byť realistický v tom, aké typy pracovných miest, budete pre vás považovať za oprávnené. V napätom trhu práce, ako je tento, kedy sú zamestnávatelia zaplavení vysoko kvalifikovanými uchádzačmi, je tu menšia tendencia k tomu, aby zvážila ľudí, ktorí sú menej kvalifikovaní a preto je naozaj dôležité zostať realistom a uchádzať sa len o také pracovné miesta, pri ktorých ste presvedčený, že máte šancu na úspech.

Súvisiace články

Ako sa správať na osobnom pohovore Neverbálna komunikácia na pracovnom pohovore a na čo si dať pozor Čo by ste mali vedieť o písaní sprievodného listu 5 tipov pre okamžitý úspech na interview

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >