Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Radíme absolventom ako postupovať pri hľadaní práce

Nájdenie prvého zamestnania sa mnohým môže zdať veľmi ťažké. Pre absolventov škôl prinášame praktický návod ako si nájsť prácu.

Je pravdou, že väčšina zamestnávateľov žiada predchádzajúce skúsenosti a to sa môže zdať ako začarovaný kruh, keďže skúsenosti, ktoré požadujú sa dajú získať iba v zamestnaní. Ak ste teda nemali možnosť popri škole pracovať alebo absolvovať odbornú prax súvisiacu so vzdelávaním (prípadne ste takúto z nejakého dôvodu možnosť nevyužili), patríte do skupiny ľudí, ktorí často zažijú odmietnutie kvôli nedostatku skúseností. Ako teda túto situáciu vyriešiť? Ako prelomiť zdanlivo neprekonateľnú bariéru a nájsť si prvé zamestnanie?

Pripravte si kvalitný životopis

V prvom rade si pripravte životopis, ktorý zdôrazňuje vaše vzdelanie a schopnosti. Ak ste doteraz mali (alebo stále máte) nejaké aktivity, ktoré sú postavené na spolupráci ľudí a plnení úloh (napríklad aktívne členstvo v klube, pomáhanie v charitatívnej organizácii) popíšte čo bolo vašou úlohou a aké výsledky ste dosiahli. Ak prispievate do časopisu či novín článkami na určitú tému, ak máte vlastný blog na webe, ktorý pravidelne aktualizujete alebo sa podieľate na niečom, čo súvisí s prácou na verejnosti, uveďte to. Ak ste boli v zahraničí na študijnom pobyte alebo na brigáde, spomeňte to. Aj keď to nenahradí pracovné referencie a skúsenosti, môže to pre zamestnávateľa znamenať, že ste aktívni, dokážte spolupracovať v kolektíve, dokážete a chcete sa učiť aj niečo iné ako to, čo vás naučia v škole, atď. S takto pripraveným životopisom a vhodným motivačným listom môžete oslovovať potenciálnych zamestnávateľov.

Zamerajte sa na hlavné miesta, kde sa ponúka práca pre absolventov

Veľtrhy práce pre študentov - ideálnym miestom pre hľadanie prvého pracovného uplatnenia sú veľtrhy pre študentov. Zúčastnení zamestnávatelia na veľtrhy mieri s jasným cieľom: osloviť študentov a ponúknuť im možnú spoluprácu. Tomu budú zodpovedať aj ponuky práce šité absolventom na mieru.

Rodina a známy - niektoré voľné pozície firmy nezverejňujú. Buď sa rozhodli obsadiť je niektorými zo súčasných zamestnancov, alebo spoliehajú na odporúčania a známosti. A práve vtedy sa oplatí, ak bude vaše okolie vedieť, že prácu hľadáte. Známi vám môžu dať na pozíciu tip, prípadne vás na ňu priamo odporučiť. S odporúčaním od interného zamestnanca sa vám dvere k novej práci môžu pootvoriť ľahšie, než keď sa budete hlásiť ako jeden z mnohých anonymných uchádzačov.

Trainee programy - niektoré medzinárodné spoločnosti dávajú absolventom príležitosť v takzvaných trainee programoch. Vo spravidla náročných výberových konaniach si vyberú niekoľko nadaných absolventov, ktorým sa potom jeden až dva roky intenzívnejšie venujú. Ak sú s nimi firmy spokojné, ponúknu im možnosť ďalšieho kariérneho rastu. Informácie o trainee programoch načerpáte na spomínaných pracovných veľtrhoch pre študentov alebo na stránkach firiem.

Internetové portály a web stránky firiem - sledujte hlavné internetové stránky s ponukou práce, väčšina z nich umožňuje vyhľadávať pracovné ponuky aj s filtrom práce vhodnej pre absolventov. Taktiež sledujte www stránky najväčších firiem. Najmä veľké spoločnosti väčšinou zverejňujú voľné pozície aj na svojich webových stránkach. Často majú celú sekciu venovanú tým, ktorí u nich hľadajú prácu. Ľahko sa tak na jednom mieste dozviete nielen o ponúkaných miestach a trainee programoch, ale aj o tom, čo od firmy čakať. Hľadajte pod záložkami s názvami Kariéra, Voľné pracovné miesta a pod

Pracovné agentúry a ponuka pracovných miest na úradoch práce - cieľom personálnych agentúr je nájsť svojim zákazníkom z radov firiem čo najrýchlejšie vhodných kandidátov. Preto s registrovanými uchádzačmi aktívne pracujú a oslovujú ich v okamihu, keď pre ne majú vhodnú pracovnú ponuku. Naviac vám môžu pomôcť s vyhotovením životopisu a dať vám cenné tipy na pohovor.

Ako postupovať počas hľadania práce.

Vždy je dobré ak si počas aktívneho hľadana prvej práce budujete pracovné návyky. Zožeňte si ľubovoľnú krátkodobú prácu či brigádu kde sú ochotní prijať aj ľudí bez praxe a nemajú ani vysoké požiadavky na vzdelanie a podobne. Väčšinu takýchto ponúk nájdete v call censtrách, na obchodných pozíciách, v obchodných reťazcoch alebo vo fast food reštauráciach. Cez pracovné agentúry môžete takúto prácu získať ľahko, aj keď to asi nie je to, čo by ste chceli. Dôležité je, aby to bola spoločnosť, v ktorej sa dá postupovať vyššie a kde prichádzate do kontaktu s ľuďmi z iných spoločností (napríklad dodávateľov). Takto sa môžete zoznámiť s osobou z iného oddelenia spoločnosti alebo zástupcom niektorého obchodného partnera vášho dočasného zamestnávateľa a to vám môže otvoriť cestu ďalej, k zaujímavej pracovnej pozícii. Preto nedávajte prednosť brigádam na trhovisku alebo v malých obchodoch, tam je šanca na stretnutie niekoho, kto vám pomôže a posunie vás o niečo ďalej, výrazne menšia.

Začiatky sú samozrejme ťažké, obzvlášť dnes, kedy je aj na trhu práce konkurencia veľká. Ale odhodlaním, vytrvalosťou a vynachádzavosťou prelomíte tú prvú bariéru a ďalej to už môžete mať ľahšie.

Súvisiace články

Ako sa správať na osobnom pohovore Neverbálna komunikácia na pracovnom pohovore a na čo si dať pozor Čo by ste mali vedieť o písaní sprievodného listu 5 tipov pre okamžitý úspech na interview

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >