Uchádzači o zamestnanie by sa mali mať na pozore, pretože nesprávnou odpoveďou na túto otázku môžu negatívne ovplyvniť svoje príjmy počas celej svojej kariéry. Ak poviete napríklad 1500 EUR, váš potenciálny zamestnávateľ vám pravdepodobne neponúkane viac ako 1700 EUR, a to aj v prípade, že majú väčší rozpočet pre túto pozíciu.
Ako je teda možné zvýšiť svoje príjmy, pokiaľ zakaždým, keď zmeníte prácu, dostanete malý prídavok oproti platu vo vašom poslednom zamestnaní?
Po prvé je treba si uvedomiť, že otázka "Aký bol Váš plat v poslednom zamestnaní?" nie je vhodná, a personalista ani nemá oprávnenie na takúto otázku. Vaše osobné financie sú vašou súkromnou vecou.
Tak ako sa dá vyhnúť osudovej otázke bez nepriaznivých dopadov na vaše šance na prijatie do zamestnania? Nepriamou odpoveďou, a to poskytnutím vášho platového rozmedzia. Napríklad, môžete povedať: "Hľadám zamestnanie s platovým rozmedzím 1800 až 2300 EUR."
V prípade, že sa personalista ešte raz opýta na váš predchádzajúci plat, môžete jednoducho odpovedať, že by ste rád tento údaj neposkytol, keďže sa jedná o súkromnú vec. Pravdepodobne to bude pre vás nepríjemné počas niekoľkých prvých interview, ale nezabúdajte, že väčšina služieb nie je oceňovaných podľa toho, čo za ne zaplatil predchádzajúci zákazník.
Uveďme si príklad: Keď si zavoláme inštalatéra, pretože máte upchatý odtok umývadla, nepýtate sa inštalatéra," Čo ste účtoval susedom za prečistenie ich odtoku minulý týždeň? "Ak by sme sa takto pýtali, tak inštalatér odpovie: "Moja sadzba za hodinu práce je 25 EUR. Chcete, aby som sa prišiel na to pozrieť alebo nie?"
Tým, že si nastavíte a udržíte rozumnú cenu za svoje služby urobíte zo seba príťažlivejšieho uchádzača o zamestnanie, a v dlhodobom horizonte zarobíte aj viac peňazí.