Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Ako si nájsť prácu, ak mám päťdesiat a viac

Pridané 02. 03. 2016 Autor Katarína

Firmy na Slovensku nesmú diskriminovať uchádzača o zamestnanie kvôli jeho veku. Mnohí päťdesiatnici a starší by zrejme vedeli hovoriť o opaku. Ako si ale nájsť prácu, ak máte už viac ako päťdesiat. Snáď vám pomôžu tieto rady.

Vzdelávajte sa, aj keď v tomto veku už na to zrejme nemáte chuť. Spravte si kurz práce s počítačom, jazykový kurz alebo rekvalifikačný kurz. Pomôžu vám aj na úrade práce, dokonca môžu rekvalifikačný kurz celý preplatiť, alebo poradiť, na ktorý sa prihlásiť.

Využite svoje „staré“ kontakty, ktoré ste nazbierali počas svojej doterajšej kariéry. Poznáte sa s mnohými ľuďmi, ale aj majiteľmi firiem, tak ich neváhajte osloviť. Nehanbite sa, pretože nie je hanba hľadať si zamestnanie, ale sedieť doma a tváriť sa, ako je vám takto fajn.

Využite svoje skúsenosti, ktoré ste podobne ako kontakty nazbierali počas svojej kariéry. Viete viac ako mladí absolventi, treba to len vedieť dobre predať – vypracovať životopis, kde uvediete top vašich pracovných úspechov a zručností. Rovnako na vaše dlhoročné skúsenosti upozornite aj v motivačnom liste.

Upozornite aj na svoju lojalitu. Už to nie je ako kedysi, keď človek pracoval na jednom mieste aj štyridsať rokov. Dnes mladí častejšie menia zamestnávateľa, než tomu bývalo. Preto v motivačnom liste uveďte, že hľadáte dlhodobé miesto, že ste lojálny k zamestnávateľovi.

Ľudia nad 50 rokov lepšie zvládajú krízové riešenia, vedia sa dobre rozhodnúť. Aj na toto by mali zamestnávatelia myslieť pri prijímaní nových zamestnancov. Ak nie, treba im to decentne pripomenúť v motivačnom liste. Sú za tým jednoducho skúsenosti, ale aj vyzreté rozmýšľanie, ktoré v tomto veku zaručuje dobré, logické rozhodovanie.

Pripravte sa na pracovný pohovor, aj keď si myslíte, že sa vás to už netýka. Naopak, musíte sa pripraviť viac než absolvent, ktorý prácu nepotrebuje až tak súrne, alebo si len vyberá. On bude na pracovnom pohovore uvoľnený, vy vystresovaný a pod tlakom. Na pracovnom pohovore vynechajte aj údaje o skončení školy či vašich vnúčatách a už vôbec nerozoberajte s personalistom vašu reumu! Naopak, hovorte o skúsenostiach, dosiahnutých výsledkoch a výhodách pre firmu, ktorá vás zamestná.

Znížte svoje nároky. Nie hneď, ale ak si ani po pol roku nenájdete prácu adekvátnu tej predchádzajúcej, znížte nároky, uvažujte aj o iných pozíciách. Radšej robiť menej atraktívnu robotu, ako žiadnu.

Starajte sa o seba. Kúpte si nový oblek, zbehnite k holičovi či kaderníčke, na kozmetiku, manikúru. Aj keď ste starší, nemusíte pôsobiť neupravene a na viac, než naozaj máte. Možno prospeje aj zmena farby vlasov.

Založte si konto na sociálnej sieti, ak ho ešte nemáte. Na sociálnych sieťach sa toho dnes deje naozaj veľa. Mnohé firmy na ne „hodia“ informáciu o voľnom pracovnom mieste, alebo sa prostredníctvom sociálnej siete môžete spojiť so svojimi známymi, ktorých by ste inak nemali ako kontaktovať. A oni vám možno pomôžu nájsť prácu.

Súvisiace články

Čo je skutočne dôležité na pracovnom pohovore? Pracovný pohovor otázky a odpovede - ako sa pripraviť čo najlepšie Ako sa pripraviť na pohovor? Hľadáte prácu alebo brigádu na leto? Vyberte si z ponúk práce na leto.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >