Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Čo je to vlastné kariéra?

Pridané 05. 10. 2016 Autor Katarína

Profesionálna dráha človeka, úspešný postup v profesii, ktorú vykonávame, sled pracovných pozícií, ktorými zamestnanec prejde za svoj život... Takto približne by sa dala charakterizovať kariéra.

Kariéru má teda v podstate každý z nás, každý zamestnanec. Niekto oslnivú, niekto menej úspešnú. Poďme sa pozrieť na kariéru z viacerých uhlov pohľadu.

Zázračný posun v kariére
Každý z nás miluje filmy, kde sa z nuly stane milionár, kde sa z nikoho stane uznávaná osobnosť, profesionál, niekto, komu jeho kariéru a s ňou nadobudnuté postavenie a dostatok peňazí závidíme. Povedzme si však pravdu, takých ľudí je u nás len malé percento. Je pekné snívať o zázračnom posune v kariére, ale je lepšie pozerať sa na svoju profesionálnu dráhu triezvo a s rozumom.

Skok v kariére
Skok v kariére neznamená posun zo školníka na riaditeľa školy. Skok v kariére znamená skôr presun z jednej profesie do druhej. Stáva sa najmä mladým ľuďom, ktorí niečo iné vyštudujú a možno aj chvíľu v tomto obore pracujú, ale potom ich pohľad na pracovný život zmení napríklad vysoká škola, zahraničná stáž a z inžinierov ekonomiky sa stanú cukrári, alebo z právnikov majitelia butiku. Skok v kariére zažili mnohí z nás.

Brzdy v kariére
Mnohé ženy pokladajú za brzdu v ich kariére materstvo. Prečo? Pretože prichádza väčšinou v čase, keď svoju kariéru rozbiehajú, alebo sú na tej „správnej pracovnej vlne“. Materstvo prichádza, keď očakávajú raketový rast v kariére, keď sú na vrchole svojich síl a odrazu ich zastaví rok, dva či dokonca tri. Mnohé z nich stratia prehľad o pracovnej oblasti, stratia kontakt s kolegami, v mnohých prípadoch dostávajú po návrate do práce horšie miesto.
Brzda v kariére však môže byť aj vzdelanie. Napríklad, ak sa chcete stať majster, ale nemáte na takúto pozíciu vzdelanie, jednoducho vás nadriadení nepovýšia. V takomto prípade je riešenie jednoduché, vzdelávať sa.
Brzdou v kariére môžeme byť aj my sami. Jednoducho máme strach z väčšej zodpovednosti, z náročných pracovných úloh, z pracovného tempa, a tak sa stávame brzdou vlastnej kariéry.

Kariéra a vzťahy
Teraz máme na mysli vzťahy na pracovisku. Kariéra nám totiž dokáže pekne „pokašľať“ vzťahy s kolegami. Ako? Jednoducho tak, že vás povýšia, ale kolegyňu nie. Alebo tak, že sa zo dňa na deň stanete svojim kolegom nadriadeným a dobré vzťahy sú jednoducho fuč. Veď koľkí z vás sú so svojím nadriadeným dobrými priateľmi?

Postupná kariéra
Ako sme už spomínali, len malé percento z nás má raketovú kariéru. O väčšine sa dá povedať, že máme postupnú kariéru. Začíname na nižší pozíciách a postupne, pomaly sa šplháme po našom kariérnom rebríčku. Niekedy urobíme krok vzad, aby sme chvíľu na to mohli urobiť dva kroky vpred. Postupná kariéra nám umožní neustále sa vzdelávať, zvyšovať si kvalifikáciu, získavať potrebné skúsenosti a zručnosti, naučiť sa jednať a komunikovať s ľuďmi, stanoviť si svoj kariérny strop.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >