Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Koľko kôl pohovorov vo výberovom konaní treba absolvovať?

Pridané 22. 12. 2015 Autor Lenka

Veľa krát sa stane, že zamestnávateľ Vás pozýva na ďalšie a ďalšie kolá pohovorov a vy si poviete, kedy už prestane tento nekonečný kolotoč. Vačšina výberových poradcov a náborových manažérov má však veľmi jasno ako má celý výberový proces prebiehať.

Zaiste ste už absolvovali množstvo výberových konaní, kde ste sa stretli už s množstvom postupov a úloh vo výberovom konaní. Možno sa vám množstvo otázok, vyplnených formulárov a dotazníkov, príprav zadaní zdalo zbytočných alebo zbytočne komplikovaných, avšak treba si uvedomiť, že väčšina výberov je s cieľom nájsť nového kolegu do firmy a preto aj príjmaci proces prebieha trochu dlhsiš.

Proces a postupnosť krokov je veľmi zavislý od firmy, typu práce a samozrejme aj od osobných preferencí a zvyklostí HR manažéra alebo náborového zamestnanca. Celý proces výberového konania bez ohľadu na pošet stretnutí má jednoznačne definovanú postupnosť krokov:

1. Úvodné stretnutie
2. Riešiteľské stretnutie
3. Finálne stretnutie

Úvodné stretnutie 

Táto časť výberovového konania je najdôležitejšia, keďže prebieha úplne prvý osobný kontakt. Je veľmi dôležité zaujať na prvom stretnutí, kde sa obe strany takzvane oťukávajú. Vám pomôže, keď sa lepšie zorientujete v problematike vášho nového potencionálneho zamestnávateľa - a to v tom aké produkty a služby ponúka, kto sú jeho konkurenti, čím sa na trhu odlišuje a aká je firemná kultúra firmy. Čím lepšie sa pripravíte tým suverénejšie vystupovanie budete mať na prvom kole. Skúste si vopred zistiť aj informácie o osobe s ktorou sa stretnete na tomto prvom kontakte s firmou.

Riešiteľské stretnutie

Ak ste zaujali nového zamestnávateľa na úvodnom stretnutí, bežne vás poveria prípravou vybraného projektu, priípadne sa budú snažiť od vás dozvedieť viac o vaších skúsenostiach a zručnostiach. Veľa krát sa na tomto stretnutí venuje veľmi presnému popisu pracovnej pozície aj vysvetleniu aké úlohy čakajú na nového zamestnanca. Pripravte si otázky aj vy a nebojte sa pýtať. Zamestnávateľ ocení, že sa aktívne zaujímate o pracovné miesto a nebojíte sa opýtať. Zistite aké sú hlavné činnosti a zručnosti, ktoré sú požadované od zamestnanca.

Finálne stretnutie.

Gratulujeme, dstali ste sa do finále výberového procesu. Zväčša sa zamestnávateľ v tomto kroku rozhoduje medzi poslednými 2-3 kandidátmi. Bežnou súčasťou pohovoru je aj téma mzdy, možného nástupu a po väčšine sa na tomto stretnuti uvidíte aj s potencionálnym novým nadriadeným. Opäť sa treba pripraviť na množstvo otázok a presvedčiť zamestnávateľa, že práve vy ste ten vhodný kandidát na pracovné miesto. Aj keby si vás však vo finálnom kole nevybrali, nezúfajte. Množstvo firiem si odkladá kontakty na kandidátov z finálneho kola a pracuje s nimi pri obsadzovaní ďalších pracovných miest vo firme.

 

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >