Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Oplatí sa práca v zahraničí?

Pridané 31. 01. 2016 Autor Lenka

Množstvo ľudí by očakávalo úplne jasnú odpoveď na túto otázku. Opýtali sme sa ľudí, ktorí majú skúsenosť s prácou v zahraničí aký je ich pohľad.

Začínať kariéru ďaľeko od domova, bez podpory rodiny a priateľov a veľa krát aj bez dôkladnej znalosti domáceho jazyka. Takto začína príbeh väčšiny ľudí, ktorí sa z rôznych dovodov rozhodli hľadať prácu v zahraničí. Podľa údajov už viac ako 300 tisíc slovákov pracuje v zahraničí, pričom najpopulárnejšie krajiny v ktorých slováci najčastejšie hľadajú prácu su Česko, Veľká Británia, Rakúsko a Nemecko.

Jarka, 32 rokov to mala o niečo ľahšie, keďže sa rozhodla svoju pracovnú kariéru naplno naštartovať u našich západných susedov, v Českej republike. Situáciu mala ľahšiu nielen o jazykovú príbuznosť ale veľkou výhodou bolo, že sa na novú pozíciu dostala priamo zo sesterskej firmy na Slovensku. S prácou v Čechách je spokojná, medzi zamestnancami medzinárodnej firmy v ktorej pracuje je množstvo ďalších kolegov iných národností a priznáva, že najbližšia je jej skupinka slovenských rodákov ako aj kolegov z čiech a moravy. „Veľmi mi pomohla aj študentská prax v USA, kde som jedno leto strávila na populárnom pobyte Work and travel a určite ju odporúčam každému mladému človeku. Spozná nielen reč ale aj nové prostredie a overí si, či je práca v zahraničí to čo si predstavuje.“ opisuje svoju skúsenosť práce v zahraničí.

Juraj, 35 rkov už viac ako 10 rokov žije na britských ostrovoch. Začínal ako pomocný skladník v Írsku, s nulovou znalosťou anglického jazyka. „Jazyková príprava, je naozaj to čo som úplne podcenil“ priznáva. Podľa jeho skúseností práve nedostatočná znalosť jazyka je práve najväčším hendikepom na začiatku kariéry v zahraničí. Preto radí mladým a študentom, aby sa venovali výuke aspon 2 cudzím jazykom, ktorých znalosť im výrazne pomôže v získaní kvalitného pracovného miesta. Po tom ako získal dobrú znalosť jazyka presunul sa za prácou do anglického Londýna a tam už je s prácou manažéra malého supermarketu spokojný. Vďaka znalosti jazyka ako aj domácej kultúry a veľkej dávky pracovitosit sa mu podarilo vypracovať na pre neho už atraktívnu pozíciu.

Marcela, 42 rokov už takmer 5 rokov pravidelne dochádza za prácou ošetrovateľky v Rakúsku. Na Slovensku pracovala ako rehabilitačná sestra avšak kôli veľmi nízkemu mzdovému ohodnoteniu a zo skúseností od iných kolegýň za rozhodla dať výpoveď a skúsiť šťastie v Rakúsku. Už od začiatku jej pomohla základná znalosť nemčiny a profesionálna skúsenosť s opatrovaním starších a zdravotne handikepovaných osôb. Teraz sa cíti v Rakúsku ako doma, 3 týždňový pobut v Rakúsku dopĺňa 1 týždenný pobyt doma na severe Slovenska. Jej veľkým snom je aby sa do Rakúska presťahovali s celou rodinou, jej dve dcéry ktore ešte študujú na Slovensku ako aj manžel ktorý pracuje a dohliada na chod domácnosti. „Práca v Rakúsku aj keď je náročná, tak je dobre finančne ohodnotená a ako aj kvalita života je podstatne vyššia ako doma na Slovensku. Slováci sú známi svojou pracovitosťou a preto pre mňa nie je problém udržať si prácu“, dodáva.

Okrem pozitívnych prípadov, kde sa ľuďom podarilo nájsť si dobrú prácu v zahraničí je aj množstvo prípadov, kde sa im uchytiť nepodarilo. Väčšina dôvodov sa ale vždy týkala jazykovej znmalosti, nedostatku odborných skúseností a praxe ako aj nepripravenosťi žiť ďalej od rodiny.

Pozrite si aktuálnu ponuku pracovných príležitostí v zahraničí.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >