Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Som nezamestnaný, ako si mám uchovať pracovné a sociálne návyky?

Pridané 05. 02. 2016 Autor Katarína

Jedným z rizík pre nezamestnaných, a najmä dlhodobo nezamestnaných je strata pracovných a sociálnych návykov. Preto vám dnes poradíme, ako si ich čo najlepšie uchovať.

Najväčšie riziko v tomto prípade hrozí mladým nezamestnaným, ktorí skončili školu, nemajú prácu a bývajú u rodičov. Keďže ešte poriadne nevedia, čo to pracovné návyky sú, ťažko si ich budú uchovávať. Tým, že bývajú u rodičov sa znižujú aj ich finančné nároky, takže im často chýba motivácia hľadať si prácu. V prípade absolventov sú dôležitým faktorom práve rodičia, ktorí nútia svojho „domaseda“, aktívne si hľadať zamestnanie, posielať životopisy a prijať ponuku aj na menej lukratívne miesto, než by si mladý nezamestnaný predstavoval.

Iný prípad je, ak stratí prácu dospelý, ktorý aktívne pracoval niekoľko rokov. Pravidelne vstával do práce, dostával výplatu... Jedným z problémov, ktoré riešite, v prípade straty zamestnania, je nedostatok zmysluplnej aktivity. V podstate zo dňa na deň nemáte čo robiť. V prvé dni zrejme ešte obehávate úrady, venujete sa opravám v domácnosti, ktoré ste popri práci zanedbávali, ale jednoducho práca, možnosť realizovať sa, vám chýba. Okrem toho cítite silné narušenie stereotypu, denného režimu. Následne môžete upadnúť do nečinnosti, apatie, ba až depresie.

Keďže nechceme, aby bol toto váš prípad, radíme vám:

- Zachovajte si stereotyp – vstávajte ráno vždy v rovnakú hodinu, o 7,00 alebo o 8,00 hodine, akoby ste išli do práce.

- Vyhraďte si čas na hľadanie práce – každý deň si presne určite, kedy a ako dlho sa budete venovať hľadaniu si novej práce. Pripravte si kvalitný životopis a motivačný list, prehľadávajte ponuky na internete či v novinách, alebo so životopisom v ruke navštívte priamo vybrané spoločnosti.

- Rekvalifikujte sa – zrejme ste sa zaevidovali na úrade práce. Overte si preto možnosti rekvalifikácie, vďaka ktorým si rozšírite svoje schopnosti a zručnosti, ale možno aj nájdete nové miesto.

- Stretávajte sa s ľuďmi – neuzatvárajte sa do seba, ale stretávajte sa s ľuďmi, s bývalými kolegami, priateľmi. Majú kontakty, vedia, o voľných miestach.

- Venujte sa zmysluplnej práci – každý deň, pravidelne, robte nejakú činnosť, ktorá vás napĺňa, má pre vás zmysel. Športujte, pomáhajte susedom, čokoľvek, len to robte pravidelne. Tieto aktivity by mali byť kolektívne i individuálne.

- Prijmite aj krátkodobé brigády – nielenže sa trochu vylepší váš rodinný rozpočet, ale opäť budete mať denný režim. Problém v dočasnej či skôr v nestabilnej práci však spočíva v tom, že je človek vo väčšom strese než by bol doma nezamestnaný.

Zamestnajte sa do 6 mesiacov – vieme, že sa nám to hovorí ľahko, ale 6 mesiacov je dostatočne dlhý čas na to, aby ste si našli vyhovujúce zamestnanie. 6 mesiacov je aj doba, počas ktorej dostávate dávku v nezamestnanosti (50% denného vymeriavacieho základu).

Podľa dĺžky nezamestnanosti delíme:
Do 3 mesiacov, maximálne 6 mesiacov – krátkodobá nezamestnanosť
Od 6 do 12 mesiacov – strednodobá nezamestnanosť
Od 12 do 24 mesiacov – dlhodobá nezamestnanosť
Viac ako 24 mesiacov – veľmi dlhodobá nezamestnanosť

Aktuálne pracovné ponuky nájdete v sekcií Ponuky práce.

Súvisiace články

Dospelosť je spôsob myslenia, nie vek 15 základných spôsobov, ako si vážiť sám seba a pestovať sebaúctu Aká je najlepšia rada, ktorú by ste mohli niekomu dať do života? Ako môžem zmeniť svoj život za 6 dní?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >