Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Vstupovanie pred ľuďmi: Ako sa zbaviť trémy?

Pridané 01. 02. 2016 Autor Katarína

Každý z nás má trému, niekomu prekáža hovoriť pred 5-timi ľuďmi, iný sa cíti nepríjemne, keď má hovoriť pred 15-timi. Pokiaľ však vaša práca vyžaduje vyjadrovanie sa pred viac ľuďmi, kolegami, klientmi či dokonca úplne cudzími a vy cítite trému, poradíme vám, ako ju čo najviac eliminovať.

Spotené ruky, čelo, nebodaj celý chrbát, sucho v ústach, stiahnutý žalúdok a čo býva najhoršie, prázdno v hlave. Vo chvíli, keď predstúpite pred ľudí, máte problém povedať svoje meno, trému cítite až kdesi v žalúdku. Lenže vaša práca vyžaduje, aby ste hovorili pred ľuďmi a vy si ju chcete udržať.

V prvom rade si musíte uvedomiť, že trému cíti každý. Či už je to prezident Obama, Brad Pitt, ale aj športovci, ktorí cítia na svojich chrbtoch pred štartom milióny očí, ktoré od nich očakávajú dobré výsledky. Trému má NAOZAJ každý.

Zamyslime sa, čo robí taký prezident, alebo politik pred vystúpením? Pripravuje sa. A to je jedným zo spôsobov, ako trému eliminovať. Na svoje vystúpenie sa musíte dôkladne pripraviť. Nestačí len mať dobrú prezentáciu. Je potrebné postaviť sa pred zrkadlo a nacvičiť si to. Ak je potrebné aj niekoľkokrát pred samotným výstupom.

Aby ste sa vyhli už vyššie spomínanému prázdnu v hlave, takzvanému „oknu“, dýchajte, okysličte si mozog. Pár minút pred vašou prezentáciu si sadnite, zatvorte oči a pomaly zhlboka dýchajte. Snažte sa upokojiť si myseľ, ale aj telo.

Mnohí majú obavy aj zo zlyhania techniky. Pokiaľ máte vystúpiť s prezentáciou, ktorá zahŕňa prácu s počítačom či projektorom, vyskúšajte si to vopred. Funkčnosť, ovládanie, nastavenie, všetko, čo vás napadne. Pretože keď bude vaša prezentácia v plnom prúde, tréma na ústupe, naplno ju vráti do hry zaseknutá technika. Vyvedie vás z konceptu a tréma je späť.

Mnohí ľudia, ktorí pravidelne vystupujú pred verejnosťou, používajú „barličku“. Ide o talizman, niečo čo majú v ruke, alebo pri sebe a čo im dodáva väčšiu istotu. Ak môžete, vezmite si pri vašej prezentácii do ruky pero, alebo do vrecka svoj obľúbený talizman.

Ak sa pomýlite, nevadí. Každý z nás sa mýli a aj tí, pred ktorými stojíte, sú len ľudia, ktorí sa tiež mnohokrát pomýlili. Ak sa zaseknete, zakokcete, neviete si spomenúť... jednoducho sa na pár sekúnd zastavte, nadýchnite sa a priznajte s úsmevom, že máte trochu trému. Prelomí to ľady a vy budete môcť pokračovať ďalej.

Ak je to možné, stretnite sa s ľuďmi skôr, než sa pred nich postavíte s prezentáciou. Choďte si s nimi podať ruku pred poradou, stretnite sa možno ešte na chodbe, prehoďte pár neformálnych viet. Ľudia tak pre vás nebudú úplne cudzí a možno sa na vás aj usmejú počas prezentácie a tréma tak bude o trochu menšia.

Pár hltov vody pred vystúpením i počas neho tiež zmierňuje trému. Ak vám počas prezentácie vyschne v ústach, pokojne sa napite, postavte pohár na stôl a pokračujte ďalej. Napite však uprostred vety, ale vo chvíli, keď je to vhodné. Keď napríklad preklikávate na iný obrázok, alebo do hovoru vstúpi niekto iný, šéf, kolega, obchodný partner a opýta sa na niečo.

Testy na výber povolania vám poradia na akú pracovnú pozíciu sa hodíte.

Súvisiace články

Aká je najlepšia rada, ktorú by ste mohli niekomu dať do života? Ako môžem zmeniť svoj život za 6 dní? Ktorá jednoduchá rada vám skutočne zmenila život? Cesta k úspechu: Kľúčové zásady pre dosiahnutie vašich cieľov

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >