Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Ako postupovať, ak mi firma nevyplatila výplatu?

Pridané 11. 02. 2016 Autor Katarína

Najmä v čase krízy, kedy mnohé spoločnosti prechádzali ťažkosťami, stalo sa, že svojim zamestnancom nevyplatili mzdu. Niektoré na ňu čakali mesiac, iní aj viac. Čo robiť v takomto prípade, na koho sa môžu zamestnanci obrátiť?

V prvom rade musíme povedať, že každý zamestnanec má nárok na mzdu, ktorá musí byť vyplatená podľa platnej pracovnej zmluvy alebo podľa platnej kolektívnej zmluvy. Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

Ak vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, náhradu za pracovnú pohotovosť či náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, musíte urobiť nasledovné:

1. Písomne – doporučene vyzvite zamestnávateľa, aby vám dlžnú sumu vyplatil v určenej lehote.
2. Ak zamestnávateľ do stanovenej lehoty dlžnú sumu nevyplatí, vyzvite ho predžalobnou výzvou, taktiež poslanou doporučene. V tejto predžalobnej výzve upozornite zamestnávateľa, že v prípade neuhradenia dlžnej sumy, podáte na neho žalobu, žiadosť o vydanie platobného rozkazu, podnet na príslušný inšpektorát práce.
3. Ak zamestnávateľ ani po predžalobnej výzve nevyplatí dlžnú sumu, musíte:
- Podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného.
- Podať na súd návrh na vydanie platobného príkazu – čo je vlastne žaloba podaná na príslušný súd.
4. Podať podnet na príslušný inšpektorát práce. Ten však nemôže vymáhať mzdu, ale môže vyzvať zamestnávateľa na odstránenie zistených porušení zákona. Rovnako môže inšpektorát práce uložiť zamestnávateľovi pokutu.

Čo ešte môžete urobiť, ak vám zamestnávateľ nevyplatil mzdu?
Podľa Zákonníka práce môže zamestnanec pracovný pomer okamžite skončiť, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti.

- Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
- Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Pozrite si aj ponuku voľných pracovných miest.

Súvisiace články

Ktoré zvyky ľudí zo strednej triedy ich udržujú v strednej triede? Čo je super hrubá mzda? Ak by ste museli začať od nuly s nulovým kapitálom, akú stratégiu by ste použili na zbohatnutie? Prijala som pracovnú ponuku, ale o dva týždne neskôr som dostal oveľa lepšiu. Čo je správne urobiť?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >