Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Máte novú prácu, ale zamestnávateľ vás nechce pustiť? Ako postupovať?

Pridané 19. 03. 2016 Autor Katarína

Vo svojej práci chcete skončiť, dokonca už máte prácu novú, ale zamestnávateľ vás nechce pustiť. Čo sa s tým dá robiť?

Už sa tešíte z novej práce, neviete sa dočkať, kedy nastúpite, ale nie je to také jednoduché. Súčasný zamestnávateľ vás nechce pustiť, nechce s vami ukončiť pracovný pomer. Ako postupovať?

Hovoríme o prípade, kedy máte zmluvu so zamestnávateľom na dobu neurčitú. Rovnako však môžete postupovať aj v prípade, že máte pracovnú zmluvu na dobu určitú – v tomto prípade vám pracovný pomer skončí uplynutím stanovenej doby.

V prvom rade je dôležité, aby ste si napísali výpoveď a čo najskôr ju doručili zamestnávateľovi. Prevzatie výpovede musíte mať písomne potvrdené. Výpovedná lehota vám plynie od 1. nasledujúci mesiac. Napríklad, ak výpoveď doručíte 25. februára, výpovedná lehota začne plynúť od 1. marca.

Následne by ste mali ísť za zamestnávateľom a dohodnúť sa s ním na výpovedi dohodou.
Ukončiť pracovný pomer totiž môžete dohodou, výpoveďou, okamžitým skončením alebo skončením v skúšobnej dobe.
My ale teraz potrebujeme vyrokovať si so zamestnávateľom skončenie pracovného pomeru dohodou. V takomto prípade, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. Dohoda musí byť uzatvorená písomne.

Ak zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou a trvá na výpovednej dobe, musíte ju rešpektovať. Výpovedná doba je najmenej mesiac. Výpovedná doba dva mesiace je vtedy, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov. Výpovedná doba tri mesiace je vtedy, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

Teraz si poviete, že asi nemáte možnosť, ako začať pracovať v novej firme, ale máme pre vás riešenie. Pokiaľ máte totiž nevyčerpanú dovolenku u „starého“ zamestnávateľa, môžete ju čerpať počas výpovednej doby a zároveň začať pracovať u nového zamestnávateľa. Zákonník práce totiž už nepozná pojem hlavný pracovný pomer a vedľajší pracovný pomer. Pokiaľ stíhate, môžete mať jobov aj päť. Nový zamestnávateľ vás prihlási do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Po uplynutí výpovednej doby vás „starý“ zamestnávateľ z týchto dvoch inštitúcií odhlási.

Neodporúčame: Pokiaľ chcete odísť od zamestnávateľa, neodporúčame prestať chodiť do práce. Pokiaľ vám plynie výpovedná doba, nemáte dovolenku, ktorú by ste mohli čerpať, jednoducho musíte pracovať. Takéto porušenie pracovnej zmluvy by sa vám v budúcnosti mohlo vypomstiť.

Súvisiace články

Ktoré zvyky ľudí zo strednej triedy ich udržujú v strednej triede? Čo je super hrubá mzda? Ak by ste museli začať od nuly s nulovým kapitálom, akú stratégiu by ste použili na zbohatnutie? Prijala som pracovnú ponuku, ale o dva týždne neskôr som dostal oveľa lepšiu. Čo je správne urobiť?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >