Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Nelegálna práca nelegálne zamestnávanie. Čo vám hrozí?

Pridané 14. 04. 2016 Autor Katarína

Pokiaľ sa nelegálne zamestnáte, a teda bez riadnej pracovnej zmluvy, dohody či brigády, hrozia vám nielen problémy s nárokom na mzdu, ale aj s výmerov pracovného času, oddychu či dovolenky.

Pri nelegálnej práci vám hrozia aj problémy pri odchode či výpočte dôchodku, kedy sa vám tieto roky nezapočítajú.
Čo je to vlastne nelegálna práca? Nelegálna práca je vykonávanie práce fyzickou osobou pre zamestnávateľa, pričom medzi zamestnávateľom a pracujúcim nie je založený pracovnoprávny vzťah podľa Zákonníka práce.

Nelegálne zamestnávanie je, okrem už vyššie uvedeného, aj to: „keď medzi zamestnávateľom a pracujúcim je síce založený pracovnoprávny vzťah podľa Zákonníka práce, ale zamestnávateľ do začiatku výkonu kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania nesplnil oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni,“ uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie kontrolujú inšpektoráty práce. Pokiaľ vás na pracovisku navštívi inšpektor z niektorého z regionálnych inšpektorátov práce, ste povinný ho bezodkladne pustiť na pracovisko. Musí sa však preukázať preukazom inšpektora a, pozor, aj občianskym preukazom. Kontrolu na pracovisku môžu vykonať aj pracovníci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Vy ste povinný kontrolnému orgánu vykonávajúcemu kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania preukázať totožnosť, predložiť doklad, ktorý obsahuje identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby a odôvodniť prítomnosť na pracovisku.

Priestupku sa dopustí ten, kto vykonáva nelegálnu prácu, teda pracovník, a ten môže dostať pokutu 331 eur. Priestupky prejednávajú Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a inšpektorát práce.

Zamestnávateľovi môže byť uložená pokuta 2 000 eur, ak nelegálne zamestnáva len jednu osobu, 5 000 eur, ak nelegálne zamestnáva dve a viac osôb. Maximálna výška pokuty je 200 000 eur.

V minulom roku až 2 686 nelegálne zamestnaných
V minulom roku vykonali kontrolné orgány Národného inšpektorátu práce na Slovensku celkovo 23 698 kontrol zameraných na preverenie dodržiavania zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. „V rámci týchto kontrol bolo skontrolovaných 20 687 zamestnávateľov a 55 616 fyzických osôb vykonávajúcich prácu na pracoviskách kontrolovaných zamestnávateľov. Vykonanými kontrolami bolo odhalených 1 448 zamestnávateľov, ktorí porušili zákaz nelegálneho zamestnávania tým, že nelegálne zamestnávali 2 686 fyzických osôb,“ uvádza Národný inšpektorát práce.

Súvisiace články

Ktoré zvyky ľudí zo strednej triedy ich udržujú v strednej triede? Čo je super hrubá mzda? Ak by ste museli začať od nuly s nulovým kapitálom, akú stratégiu by ste použili na zbohatnutie? Prijala som pracovnú ponuku, ale o dva týždne neskôr som dostal oveľa lepšiu. Čo je správne urobiť?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >