Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Páni, robíte doma po výplate „stojku“?

Pridané 27. 04. 2016 Autor Katarína

Odovzdávanie výplaty manželke bolo kedysi bežné. A tak sa zaužívalo spojenie „spraviť stojku“. Pre skôr narodených, preto stojku, aby mužovi z vreciek vypadli všetky peniaze.

Platenie všetkých účtov bolo na žene. Či už bolo treba zaplatiť byt, splátku, školy a s tým súvisiace poplatky či hradiť nákupy, všetko to mala na starosti žena. Dnes je situácia trochu iná. Na ženy sú kladené vysoké nároky aj v práci, aj vo výchove detí, preto sa niektoré vtedajšie rodinné zvyky prerozdelili a tento tradičný spôsob rodinného rozpočtu zaniká.

Dnes má manželka svoj účet, manžel má svoj, alebo majú spoločný. Mať s manželom/ manželkou spoločný účet však vyžaduje istú dávku dôvery. Vďaka spoločnému účtu vidíte svoje výdavky, čo môže byť v niektorých prípadoch nevýhodou. Naopak, výhodou je úspora za vedenie dvoch účtov. Výhodou mať spoločný účet je aj vtedy, ak jeden z manželov nečakane umrie. Druhý tak nemá problém dostať sa k rodinným financiám.

Keď však hovoríme o rodinných financiách, nie je dôležité, či ich spravuje žena/manželka alebo muž. Dôležité je, aby to bol človek, ktorý financiám rozumie, ktorý vie určiť, čo je priorita, čo je už nadbytočnosť. Je dôležité, aby to bol človek, ktorý rodinu nedostane do finančných ťažkostí. Druhý partner by však nemal len slepo prispievať na účet. O míňanie by sa mal aktívne zaujímať, kontrolovať ho, ale zdravo.

V prvom rade si zo spoločných financií vyčleňte pravidelné platby, pokojne ich nastavte ako trvalý príkaz. Budete mať istotu, že ani jeden z partnerov nezabudne uhradiť bývanie, splátku za auto či poistku za byt.
Rovnako by ste mali mať určené, ktorý z manželov/partnerov bude uhrádzať síce nepravidelné, ale dôležité poplatky. Ide napríklad o daň z nehnuteľnosti, poplatok za komunálny odpad, poistku za auto.

Ak manžel „robí stojku“, manželka by mu nemala brať všetky zarobené peniaze. Predsa aj on potrebuje hradiť svoje osobné výdaje zo svojho. Napríklad pivo s priateľmi či darček pre manželku. Tá by zase zo spoločných peňazí mala odkladať na dovolenku, na nepredvídateľné udalosti – opravy, nákup pokazeného spotrebiča či letnú dovolenku. Dnes odovzdáva manželke na Slovensku výplatu asi každý 10. Slovák.

Či už sa o spoločné financie, domáci rozpočet stará muž alebo žena, mali by ste si viesť evidenciu príjmov a výdavkov. Budete tak nielen vidieť, na čo a kedy ste najviac utratili, ale je to aj dobrý spôsob kontroly. Či už kontroly druhého z partnerov, alebo uhradenia všetkých povinných výdavkov. Aby nenastal prípad, že jeden z manželov zabudne na povinnú platbu či upomienku.

Evidencia je dôležitá aj z iného dôvodu. Až 50 percent partnerov sa háda kvôli peniazom. Či už ich nedostatku, alebo prebytku či neuváženému míňanou jednej či druhej strany. Aby ste predchádzali hádkam, pokojne si do evidencie vpíšte, koľko plánujete v budúcnosti na čo minúť. Ak do októbrového rozpočtu zahrniete nákup zimných pneumatík, manželka nebude prekvapená a bude s týmto výdajom počítať. Samozrejme, platí to aj naopak.

Či už je model spoločného financovania vo vašej rodine tradičný, alebo si každý stráži svoju výplatu ako oko v hlave, myslite na to, že peniaze nestoja za každomesačné rodinné hádky.

Súvisiace články

Bohatstvo alebo vzdelanie? Dajte deťom to najlepšie. Čo vlastne robia ľudia, ktorí odchádzajú do dôchodku skoro? Ktorých päť vecí by ste nikdy nemali začať? Aké sú spôsoby, ako žiť bez stresu?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >