Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Dnes je na Slovensku viac ako 70 % mladých ľudí, ktorí by uprednostnili život v inej krajine.

Pridané 27. 04. 2014 Autor Lenka

IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, ktorá je štátna inštitúcia, priamo riadená Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR vypracovala štúdiu o stave a názorch mladých ľudí na Slovensku.

Správa o mládeži 2014 je v poradí druhým komplexným materiálom, ktorý prezentuje súčasný život mladých ľudí na Slovensku na základe výskumov a zistení mnohých odborníkov. Nadväzuje na Správu o mládeži 2010 a umožňuje tak porovnať vývoj situácie a podmienok života mladých ľudí v rôznych oblastiach.

Najzaujímavejšie čísla a fakty o živote mladých ľudí na Slovensku:

- Slovenská republika mala k 30. júnu 2013 5 410 836 obyvateľov. Z celkového počtu obyvateľov tvorila 36,3 % mládež do 30 rokov, t.j. 1 963 986 ľudí (51,2 % mužov a 48,8 % žien).
- Najväčší problém zamestnať sa mali absolventi odborov nábytkárskej výroby, manažéri výroby a kontroly v automobilovom priemysle, krajčíri a prevádzka obchodu – propagácia, kde bola miera nezamestnanosti dosahujúca až 100 %. Problém zamestnať sa mali aj krajčíri dámskych odevov, komerční pracovníci v doprave – dopravná logistika, absolventi odborov cestovný ruch, elektrotechnika a inštalatér vodovodných zariadení, kde sa miera nezamestnanosti pohybovala v rozmedzí od 80 do 97 %.
- Najviac nezamestnaných absolventov za obdobie rokov 2010 – 2012 mala Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach (10,4 %), Fakulta architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (8,68 %), Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach (7,32 %) a Fakulta priemyselných technológií Trenčianskej univerzity A. Dubčeka. (7,29 %).
- Slovensko sa nachádza na šiestom mieste krajín Európskej únie s najvyššou mierou nezamestnanosti mladých ľudí (33,6 %). Skutočne varovným je podiel mladých ľudí, ktorí už dlhšie nepracujú, neštudujú, ani sa inak nevzdelávajú. Označujú sa ako tzv. NEET (not in education, employment or training). Slovensko má jeden z najvyšších percentuálnych podielov NEET – 18,7 %, v porovnaní s európskym priemerom 15,4 % v roku 2011.
- Podľa výsledkov prieskumu by iba každý tretí obyvateľ Slovenska (33 %) v prípade možnosti výberu preferoval stať sa podnikateľom, ako byť zamestnanom. Až 73,77 % respondentov si myslí, že pre mladého podnikateľa je dôležitejší kvalitný mentoring ako prístup k zvýhodneným finančným zdrojom. Približne 19 z 20 mladých podnikateľov začína podnikať s kapitálom menším ako 15 000 €.
- Záujem o politiku sa medzi mladými ľuďmi pohybuje na úrovni 25 %, pričom hlbší záujem o politiku prejavuje iba 3-4 % z nich. Hoci právo byť volený je podľa Ústavy SR priznané občanom už od veku 21 rokov, zastúpenie mladých ľudí je v parlamente dlhodobo nízke. Podiel poslancov mladších ako 30 rokov predstavoval v roku 2012 len 5 ľudí z celkového počtu 150 poslancov (3,33 % všetkých poslancov NR SR).
- Vyše 70 % mladých ľudí (zo vzorky 1 012 respondentov) uvažuje o odchode zo Slovenska.
- V Bratislavskom kraji sa riziko chudoby pohybovalo v priemere na úrovni 6,3 %, najhoršie čísla zaznamenal Prešovský kraj, kde miera rizika chudoby dosiahla až 19,9 %.

Kliknutím na link sa zobrazí celá Správa o mládeži 2014

Zdroj: IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže

Súvisiace články

Čo robia priemerní zamestnanci, čo nerobia tí najlepší? Aká je najbezpečnejšia a najvýnosnejšia investícia na svete? O akých veciach z firemného života vám nikto nehovorí? Sú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, v živote naozaj úspešní?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >