Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

5 krokov k úspešnému networkingu pre introvertov

Pridané 24. 02. 2015 Autor Andrea

"Dostanete to, čo vy dávate iným" sa vzťahuje aj na profesionálny svet. Snažte sa byť zdrojom pre ostatných vo vašej firme.
Zatiaľ čo niektorí ľudia majú radi networking a získavajú veľa energie z interakcie s davom, mnohí to považujú za strašiaka a snažia sa networkingu vyhýbať. Avšak, na dnešnom trhu práce je networking považovaný za nevyhnutnosť. Odborníci odhadujú, že viac ako polovica pracovných miest je nájdená prostredníctvom networkingu. Starý spôsob hľadania zamestnania, keď pohodlne sedíte pri počítači a zašlete životopis spolu so sprievodným listom Vás nedostane veľmi ďaleko.

Našťastie pre introvertov, existuje viac spôsobov, ako vstúpiť do sveta networkingu. Niektoré spôsoby môžu introverta preniesť trochu za hranice zóny pohodlia, ale to nie je vôbec zlé. Myslite na to, ako na získané zručnosti, ktoré môžete využiť v budúcom zamestnaní.

1. Začnite zo silnej pozície. Keď ste zamestnaný, je to oveľa jednoduchšie prezentovať Vaše zručnosti a profesiu a hovoriť o tom, čo robíte. Keď robíte networking v čase keď ste zamestnaný vyžaruje z Vás dôvera. Začnite budovať networking už v tomto bode.

2. Zaujmite Vašim úvodným prejavom. To je ťažká vec pre každého z nás, takže si nemyslím, že ste sami, ak nie ste spokojní s doterajším vývojom. Váš prejav by sa mal vyvíjať v priebehu času, ako budete trénovať viac a viac, a aj v priebehu vývoja Vašej kariéry.
Snažte sa napísať taký prejav, ktorý osloví Vašich poslucháčov za 30 sekúnd alebo menej a budú Vás chcieť spoznať lepšie. Prejav musí byť jednoduchý a stručne vysvetliť, čo robíte, kam chcete ísť a prečo. Ak všetko pôjde dobre, mohli by ste skončiť s postúpením.

3. Začnite vo svojej komfortnej zóne. Ľudia majú tendenciu okamžite myslieť na veľké akcie ako jediný spôsob pre networking. Avšak, nie je len tento typ networkingu.
Networking je možné absolvovať v malých alebo veľkých skupinách alebo jeden na jedného, a nemusí prebiehať ani osobne - môže byť prostredníctvom telefonátu, e-mailu, cez Skype alebo FaceTime. Dobrým začiatkom je krátky e-mailový úvod a otázka. Zistite, čo by ste chceli dostať z interakcie s touto osobou. Chcete počuť o tom, ako sa dostal do svojho odboru, alebo ako sa im páči práca v danej firme?

4. Buďte explicitný s vašimi požiadavkami. Premýšľajte o tom, aké informácie môžete získať od osoby, s ktorou ste nadviazali networking. Nežiadajte túto osobu priamo, aby postúpil Váš životopis na HR oddelenie, alebo Vám pomohol zohnať prácu.
Krátko sám seba na začiatku e-mailu predstavte, a požiadajte o radu, resp. položte otázku, na ktorú by ste radi dostali odpoveď.

5. Stavajte nové vzťahy tým, že pomáhate ostatným dosiahnuť ich ciele. "Vždy dostanete to, čo dávate". Ak pomôžete kolegom v práci, je pravdepodobné, že aj oni Vám budú ochotní pomôcť v určitom okamihu.

Určite si aký typ networkingu je pre Vás najpohodlnejší. Ak sa necítite pri networkingu príjemne, tak je nepravdepodobné, že budete robiť dobrý dojem. Využívajte také možnosti, kde sa budete cítiť uvoľnene. Môžete začať pri počítači prostredníctvom sociálnych médií, alebo e-mailom.

Buďte k dispozícii ostatným, keď Vás požiadajú o pomoc. Nielen, že to pomôže získať sebavedomie vo Vaše schopnosti, ale tiež Vám to pomôže vytvoriť kontakty a dôveru medzi ľudí, ktorí Vám môžu vrátiť priazeň v budúcnosti.

Networking už nie je len pre extrovertov. Nech už je váš štýl akýkoľvek, môžete zabezpečiť, aby networking pre Vás fungoval.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >