Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

8 mýtov spojených s hľadaním práce

Pridané 27. 03. 2015 Autor Andrea

Je čas prehodnotiť Vaše názory na proces náboru do zamestnania. Nie, nebudete mať spätnú väzbu z každej spoločnosti, ktorú ste oslovili. Ak ste unavený z procesu hľadania zamestnania, ktorý Vám pripadá ako nikdy nekončiace preteky, potom prestaňte robiť to, čo robíte a najprv spoznajte mýty spojené s hľadaním práce.

1.MÝTUS: Prácu získate zaslaním on-line žiadosti. Môžete veriť, že ak reagujete na dostatok pracovných miest, nakoniec sa Vám podarí prácu získať. Pri procese zasielania žiadostí o zamestnanie môžete mať pocit produktívnej práce, ale podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Career výsledky poukázali na to, že len 15 percent pozícií je obsadených prostredníctvom on-line žiadostí. Najviac pracovných miest je vyplnených buď interne, alebo prostredníctvom odporúčaní. Keď budete venovať všetok svoj čas a energiu na hľadanie si práce len spôsobom zasielania on-line žiadostí, eliminujete tak svoje šance na úspech.
Čo by ste teda ešte mali robiť? Vyskúšajte kombináciu vecí. Úspešní uchádzači o zamestnanie používajú rôzne taktiky, ako sú stretnutia jeden na jedného s bývalými kolegami, účasť na odborných konferenciách, dobrovoľníctvo. Ak to znie skľučujúco, alebo takmer nemožne, pamätajte: Viac ako 70 percent ľudí získa pracovné miesto prostredníctvom networkingu.

2. MÝTUS: Mali by ste očakávať, že budete počuť odpoveď ihneď po zaslaní Vašej žiadosti. Po tom, čo ste venovali čas na prieskum spoločnosti, upravenie svojho životopisu a prípravu svojej žiadosti sa domnievate, že čoskoro dostanete spätnú väzbu na Vašu žiadosť. Skutočnosť je taká, že spoločnosť sa vo väčšine prípadov neozve. Očakávajte to a musíte prijať proaktívne opatrenia.

3.MÝTUS: Váš sprievodný list bude vždy dôkladne prečítaný. Nepoznáte akým spôsobom postupuje HR manažér. Či sa najskôr rozhodne pozerať na životopis a až potom na sprievodný list. Avšak pre každú pozíciu by ste mali vždy pripraviť motivačný list, ktorý vysvetľuje prečo ste kvalifikovaným uchádzačom o prácu a prečo máte záujem pracovať pre danú spoločnosť. Ak si nechcete nájsť čas tak urobiť, tak prečo by mala firma mať čas, aby preskúmali Vašu kvalifikáciu pre danú prácu?

4.MÝTUS: Networking - mali by ste nadviazať kontakt s jednotlivými spoločnosťami prostredníctvom HR oddelení. Hlavnou úlohou HR oddelení je vyplniť stávajúce voľné pracovné miesta. HR oddelenie sa dozvedá o potrebách jednotlivých oddelení až na poslednom mieste.

5.MÝTUS: Najlepší čas na networking je po zverejnení pracovnej pozície. Vidíte perfektnú pracovnú ponuku a veríte, že ste vyhrali. S veľkým vzrušením sa skontaktujete so známym vo vnútri spoločnosti. Robíte správnu vec, tak prečo nefunguje? Začali ste príliš neskoro. Táto pracovná pozícia bola pravdepodobne v obehu vo vnútri spoločnosti týždne a môže byť už viac menej rozhodnuté. Najlepší čas na networking je ešte pred samotným zverejnením pracovných príležitostí. Pustite sa do vyhľadávania spoločností, pre ktoré by ste chceli pracovať a začnite svoj networking pred zverejnením prípadných ponúk.

6.MÝTUS: Budete pozvaný na interview pre každú pozíciu, na ktorú ste posielal svoju žiadosť. Ak ste zámerne predložil všeobecný životopis s nádejou, že HR manažér Vás bude kontaktovať, aby získal podrobnejšie informácie, zamyslite sa znova. Ak Váš sprievodný list a životopis neukazujú, ako sa dokonale hodíte na danú pozíciu, HR manažér má veľmi malý záujem hovoriť s Vami.

7.MÝTUS: Vaše referencie sú overované pred alebo počas pohovoru. Každá spoločnosť má inú politiku, pokiaľ ide o referencie. Zriedka sú Vaše referencie overené pred pohovorom. Ak existuje väčší počet uchádzačov, ktorí sú prizvaní na pohovor, stálo by to veľa času a peňazí. Na druhú stranu, rýchle vyhľadávanie na internete často odhalí informácie, takže niektorí personalisti sa môžu uchyľovať ku kontrole on-line. Starostlivo vyberte ľudí, ktorí majú slúžiť ako Vaše referencie, a uistite sa, že poskytnú najrelevantnejšie informácie o Vás.

8.MÝTUS: Váš životopis je najdôležitejším nástrojom pri hľadaní zamestnania. Je dôležité mať dobre napísaný životopis. Avšak, koľko hodín trávite aktualizáciou, úpravou, dolaďovaním a prispôsobovaním životopisu? Príliš veľa. Početné hodiny, ktoré strávite schovávaním sa za obrazovkou počítača znamená, že ste netrávili čas networkingom. Investujte svoj čas múdro. Koľko ľudí bude skutočne mať čas, aby dôkladne preskúmať Váš životopis a kládli Vám otázky týkajúce sa každej práce, ktorú ste vykonávali? Veľa z podrobností, ktorými ste posadnutý, je pre HR manažérov irelevantných alebo budú v zhone prehliadané.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >