Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Ako úspešne zvládnuť skúšobnú dobu?

Pridané 27. 03. 2017 Autor Katarína

Začínate v úplne novej spoločnosti, ktorá zamestnáva stovky ľudí, alebo v malej firmičke s pár zamestnancami? V oboch prípadoch budete zrejme pracovať s trojmesačnou skúšobnou dobou. Ako ju úspešne zvládnuť?

Pred nástupom
Ešte pred nástupom sa informujte, kde presne máte ísť, koho kontaktovať a aké doklady si máte doniesť. V mnohých spoločnostiach musíte pred vstupom na pracovisko absolvovať školenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Bez toho vás nepustia napríklad ani do výrobnej haly. Pokiaľ nastupujete do kancelárie, overte si, aký je dresscode v danej firme.

Prvý deň
Hlavne pokojne, nikto vás nezje. Aj keď sa stresu zrejme úplne nezbavíte, snažte sa uvoľniť a nasávať všetky nové informácie. V kolektíve si nájdite spriaznenú dušu, niekoho, kto vám je sympatický a kto by vám mohol pomôcť pri udomácňovaní sa. Nezabúdajte, prvý dojem je veľmi dôležitý, preto sa usmievajte a buďte komunikatívny.

Ďalšie dni
Snažte sa čo najskôr zapadnúť do kolektívu. Po predstaveniach si overujte a snažte sa zapamätať mená kolegov, poprípade funkcie, aby ste vedeli, čo kto robí, na koho sa obrátiť. Ak vás kolegovia zavolajú na obed, rozhodne choďte. Rozprávajte sa s kolegami, pýtajte sa na och prácu, zaujímajte sa o spôsob práce nadriadeného.

Rozhodne počas skúšobnej doby nemeškajte do práce, „nespite“ za počítačom s hlavou v dlaniach, dodržiavajte pracovné termíny či už pri projektoch s nadriadenými, ale aj v prípade, že musíte niečo odovzdať kolegom či podriadeným (formuláre, štatistiky, grafy, projekty, granty...).

Snažte sa prispôsobiť firemným zvyklostiam. Pozorujte kolegov, ako sa pripravujú na poradu, čo si na ňu nosia, kedy odchádzajú z práce, či počas práce súkromne telefonujú, či si dovolia byť na hodinovom obede...

Počas prvých dní, týždňov, mesiacov máte nárok sa pýtať na všetko ohľadom práce, avšak skúste ukázať, že viete pracovať samostatne. Ak spravíte chybu, priznajte sa k nej. Ak chcete skúsiť niečo nové, napríklad novú stratégiu či spôsob získavania klientov, len smelo do toho.

Na poradách nebuďte ako utiahnutá myš v kúte, ale zapadnite medzi ostatných kolegov ako koliesko v dobre nastavenom stroji. Reagujte, keď sa ostatní zasmejú, pýtajte sa, ak nebudete niečomu rozumieť, povedzte pár svojich nápadov.

Dajte si pozor na:
- Ohováranie
- Súkromné hovory
- Sociálne siete
- Chyby, ktoré by firmu stáli veľa peňazí
- Nesprávne oblečenie
- Ulievanie sa z práce
- Časté návštevy lekára

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >