Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Kritika od šéfa nepoteší, ale takto ju lepšie zvládnete

Pridané 23. 03. 2016 Autor Katarína

Určite to nie je príjemný pocit, keď vás kritizuje šéf. A už vôbec nie, ak to robí pred ostatnými kolegami. Preto vám chceme poradiť, ako zvládnete kritiku lepšie.

Počúvať dennodenne kritiku nie je nič príjemné. Preto by ste mali vedieť správne na ňu reagovať, aby ste sa nestali len kôpkou nervov. Ako to teda najlepšie zvládnuť? Lektori hovoria, aby ste prijali kritiku, súhlasili s ňou. Pokiaľ budete oponovať, klásť odpor, môže to vyvolať hádku, z ktorej vy ako podriadený nemusíte vyjsť dobre. Preto musíte súhlasiť so všetkým, v čom má šéf pravdu. Ak vás však kritizuje neoprávnene, musíte sa brániť, aby sa z vás nestal „fackovací panák“.

Ako na to:

1. Ak vás šéf kritizuje, zrejme bude mať v niečom aj pravdu. S tým súhlaste: „Áno, urobil som chybu.“
2. Ak má šéf pravdu len v niečom, akceptujte to aj vy len čiastočne: „Niekedy sa mi stáva...“
3. Na to, v čom šéf pravdu nemá, odpovedajte rozvážne a pokojne. „S týmto nemôžem súhlasiť...“ alebo „Z vášho pohľadu to môže tak vyzerať...“

V žiadnom prípade „nevybuchnite“, nezačnite kričať, plakať, nadávať. To je pred šéfom neprípustné! Udržte si chladnú hlavu.

- Nadriadený sa možno snaží vás iba ponížiť. Možno mal zlý deň a ventiluje sa na vás. Počúvajte ho a snažte sa toto poníženie rozlíšiť od kritiky. Ak vám vytkne, napríklad vaše správanie, môžete reagovať takto: „Viem, že sa občas takto správam...“

- Niekedy sa stáva, že šéf podriadeného zastrašuje, aby zmenil jeho názor na problém. V takomto prípade mu povedzte: „Je mi to ľúto, ale krik na mňa neplatí...“

- Pozor na provokáciu. Ak sa vás šéf snaží vyprovokovať, nedajte sa vtiahnuť do hádky. Povedzte mu: „Nemám čas hádať sa s vami...“

- Niekomu sa stáva, že sa v prívale kritiky nezmôže na slovo. V prípade, že sa zaseknete, jednoducho povedzte: „Teraz naozaj neviem, čo mám povedať...“ alebo si doprajte čas, napite sa, zložte papiere na pracovnom stole, nadýchnite sa a skúste si zrovnať myšlienky.

- Zmiernite jeho hnev humorom. Nemyslíme, že máte hneď začať chrliť vtipy z rukáva, ale odľahčiť situáciu jemnou vtipnou poznámkou.

- Ak vás šéf uráža nad mieru, podkopať jeho sebavedomie môžete aj tým, že si jeho urážky zapíšete. Povedzte mu: „Počkajte, túto urážku si musím zapísať.“

Ak váš nadriadený s neoprávnenou kritikou, urážkami a osočovaním neprestane, naopak jeho útoky sa stupňujú, máte dve možnosti. Buď zájdete za jeho nadriadeným (ak taký vo firme ešte je),alebo zmeníte zamestnávateľa.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >