Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Máte svoju pracovnú vizitku? Toto by na nej nemalo chýbať

Pridané 05. 05. 2016 Autor Katarína

V dnešnej dobe môžete mať ako pracovné, tak aj súkromné vizitky. Nezaobídu sa bez nich obchodní zástupcovia, ale ani manažéri a riaditelia spoločností. Čo by mala ale vizitka obsahovať?

Na súkromné vizitky si môžete dať natlačiť prakticky čokoľvek, záleží, kde ich chcete využívať. Niektorí manželia majú dokonca spoločné vizitky s krstnými menami a spoločným priezviskom.
Iné je to však s pracovnými vizitkami. Tak sa pozrime na ne. Pracovná vizitka by mala mať názov a adresu spoločnosti, v ktorej pracujete, logo, ďalej vaše meno s titulom a funkciu. Najprv uvádzame krstné meno, potom priezvisko. Tak to majú zaužívané všetky európske krajiny, okrem Maďarska, kedy sa prvé uvádza priezvisko.

Následne by mala byť na vizitke uvedená adresa vašej spoločnosti, váš e-mail a telefónny kontakt. Niektorí si na vizitky dajú uviesť aj svoje súkromné telefónne číslo a e-mail.
Pokiaľ pracujete v štátnej správe, na vizitke by mal byť štátny znak, alebo aj znak samosprávy.

Kedy si máme vymeniť či podať vizitku
Podľa pravidiel má ako prvý podať vizitku hosť a až následne hostiteľ. Vizitka sa však vymieňa až na konci stretnutí, a teda až vtedy, keď vieme, že stretnutie bolo úspešné a dotyčného budeme potrebovať v budúcnosti ešte kontaktovať. Ak sa stretnutie skončí neúspešne, vizitky si vymieňať nepotrebujeme. Takéto zvyky sú najmä v Európe či Amerike.
V Číne, Japonsku či Kórei pristupujú k výmene vizitiek na začiatku stretnutí, a to s patričnou úctou. Tieto zvyky však pomaly prenikajú aj k nám a vizitky si začíname vymieňať už na začiatku stretnutí, najmä preto, aby sme vedeli, s kým máme tú česť.

Pokiaľ sa chystáte na stretnutie, vizitky by ste mali mať pripravené na výmenu či odovzdanie. Ide o to, aby sa vám nestalo, že si musíte najprv prehľadať všetky vrecká a príručné tašky, kým sa k tej svojej vizitke dopátrate. V prípade dám je v poriadku, ak majú vizitky v kabelke, v puzdre na vizitky. Páni by mali počkať, kým dotyčná dáma vizitku vytiahne a podá im ju.
Rovnako je nezdvorilé vizitku poskladať, respektíve zohnúť a bez záujmu si ju strčiť do vrecka. Vymieňať by sme nemali ani špinavé, potrhané či zamastené vizitky a už vôbec nie perom prepísané vizitky.

Čím vyzdobenejšia vizitka, tým horšie
Pokiaľ bude vaša vizitka prezdobená, vytlačená na zvláštnom papieri a k tomu ešte aj zlatým písmom, tým horšie. Osobnosť totiž nepotrebuje zaujať vizitkou... Použite preto pri návrhu vizitiek jednoduchosť, ale zároveň eleganciu. Písmo použité na vizitkách by malo byť dobre čitateľné, aby vám nikto neskomolil meno. Ak má vaša spoločnosť logo, ale nie je čitateľné, názov firmy my mal byť na nej uvedený ešte raz a klasickým písmom.

Vedeli ste, že čím je vyššia funkcia, tým menej údajov obsahuje vizitka. Niektorí páni prezidenti majú na vizitke len svoje meno.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >