Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Zamestnanecké výhody, ktoré znejú lepšie ako v skutočnosti sú

Pridané 25. 11. 2014 Autor Andrea

Niektoré zamestnanecké výhody ponúkané spoločnosťami vyzerajú skvele na papieri, ale skutočnosť môže byť v konečnom dôsledku úplne iná.
Neobmedzený čas na čerpanie dovolenky znie skvelé, nie? Avšak, v prípade, že je politika čerpania dovoleniek nejasná, zamestnanci môžu skončiť s menej dňami voľna, ako pri klasickom prístupe.

Stále častejšie sú firmy kreatívnejšie v oblasti zamestnaneckých výhod, ktoré ponúkajú pre svojich zamestnancov za účelom prilákania a udržania si zamestnanca. Veľké firmy ponúkajú výhody, ako sú bezplatné obedy a večere, bezplatné členstvo do fit centra, a dokonca už aj neobmedzený čas čerpania dovolenky. Ale zatiaľ čo väčšina z nich znie skvele teoreticky, niektoré z nich nie sú úplne výhodné pre zamestnanca, keď sa pozriete na ich skutočné využitie v praxi.

Tu sú výhody, ktoré môžu znieť fantasticky na papieri, ale nie vždy poskytujú to, čo ste od nich očakávali.

1. Neobmedzený čas dovolenky.

Možno ste čítali o spoločnosti ako Netflix, ktorá ponúka zamestnancom neobmedzený čas dovolenky. Namiesto stanoveného počtu platených dní voľna každý rok, máte možnosť vziať si toľko voľna, koľko chcete, pokiaľ si splníte všetky úlohy v práci. Znie to skvele, nie? Často to aj môže byť skvelé.
Avšak, v niektorých prípadoch to môže mať za následok, že zamestnanci majú menej dovolenky, než pri tradičnej politike dovoleniek. A to preto, že bez presných pokynov, niektorí ľudia sú neistí, koľko čerpania voľna je naozaj v poriadku. Keď nechcete, aby si váš nadriadený a spolupracovníci mysleli že ste lenivec, a nemáte žiadne presné pravidlá o tom, koľko času voľna môžete čerpať, je vo všeobecnosti oveľa ťažie cítiť sa pohodlne pri využívaní tejto výhody. Samozrejme, že tieto politiky môžu byť spravované aj dobre, ale to si vyžaduje záväzok zo strany spoločnosti a jej manažérov, aby sa uistili a zabezpečili, že ľudia naozaj pochopili, čo sa od nich očakáva.

2. Zmrazenie vajíčok.

Apple a Facebook prišli s novinkou, a ponúkajú ženám zamestnaneckú výhodu vo forme príspevku cca 16 000 EUR na pokrytie nákladov na zamrazenie vajíčok a odloženia tehotenstva na neskoršie. Týmto krokom chcú americké firmy zvýšiť podiel žien vo svojich firmách. Taktiež chcú pomôcť ženám a uľahčiť im prostredníctvom tejto výhody ich rozhodovanie medzi materstvom a kariérou.
Voči tejto výhode však vznikli veľké výhrady zo strany lekárov, genetikov a sociológov.
Ženy sú nabádané, aby materstvo posunuli na neskôr a to v prospech práce, avšak treba vziať v úvahu, že s vyšším vekom prvorodičiek stúpajú aj riziká pre matku, ako aj pre plod. Zmrazenie vajíčok pritom automaticky negarantuje tehotenstvo.

3. Štvordňový pracovný týždeň alebo iné dojednania na čiastočný úväzok.

Keď je táto zamestnanecká výhoda dôkladne dojedná a dobre riadená, môže takéto opatrenie často pracovať na prospech všetkých zúčastnených strán. Ale príliš často sa stáva, že zamestnanci majú orezaný plat v dôsledku čiastočného úväzku a v praxi pracujú na plný úväzok. Ak uvažujete o jednom z týchto režimov, je veľmi dôležité, aby ste sa presne dohodli na konkrétnych pravidlách a podmienkach a to v písomnej forme.

4. Hradenie vzdelávacích kurzov.

Úhrada nákladov na vzdelávanie môže byť veľkým prínosom, ale je dôležité si prečítať všetky detaily pred súhlasom s úhradou takýchto nákladov. Mnoho spoločností, ktoré ponúkajú tieto úhrady má v ustanoveniach zakotvené, že po absolvovaní vyžadujú, aby zamestnanci zostali v spoločnosti po určitú dobu (často niekoľko rokov), inak budete musieť spätne zaplatiť náklady vynaložené na vzdelávacie kurzy.

Je potrebné, aby ste pred nástupom do zamestnania dôkladne porozmýšľali či jednotlivé benefity ponúkané zo strany danej spoločnosti sú pre vás skutočnými výhodami, a nie obmedzeniami.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >