Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

9 dôvodov, prečo je Váš životopis zamietnutý

Pridané 13. 03. 2015 Autor Andrea

Tvrdá pravda o tom, prečo Váš životopis vždy končí svoju púť v koši a skutočné dôvody prečo sa Vám nedarí zamestnať sa.

Prvé životopisy uchádzačov sú doručené spoločnostiam v priemere 200 sekúnd po zverejnení ponuky. HR manažér venuje približne 10-30 sekúnd na letmé prebehnutie životopisu, a následne sa rozhodne či zaradí životopis na detailnejšie preštudovanie alebo do kôpky odpad. Ak ste nedostali doteraz žiadnu spätnú väzbu od spoločností, kde ste sa uchádzali o zamestnanie je pravdepodobné, že Váš životopis skončil v koši. Ale prečo?

Pozrite sa, začnime priznaním, že proces náboru nie je dokonalý a niekedy je naozaj nespravodlivý. Spoločnosti musia posúdiť stovky životopisov na jednu pozíciu, a pretože HR manažéri majú len limitovaný čas na proces náboru nemajú inú možnosť, než rýchlo sa zbaviť životopisov, ktoré hneď na začiatku považujú za nevhodné. To znamená, že sa môže stať, že aj napriek tomu, že ste ideálnou osobou pre túto prácu, ak Váš životopis nie je správne formulovaný, alebo ak máte do očí bijúce chyby, nebudete mať ani najmenšiu šancu dokázať Vašu odbornosť na osobnom pohovore.

Takže, aké sú základné hriechy a chyby, ktoré vztýčia červenú vlajku a nasmerujú Váš životopis do recyklačnej nádoby? Ponúkame Vám prehľad najčastejších chýb, aby ste mali možnosť sa im vyhnúť.

1.V životopise ste uviedli svoju adresu
Pred mnohými rokmi ste sa pravdepodobne učili začať svoj životopis s Vaším menom a adresou v hornej časti. No, časy sa zmenili.
Asi si neuvedomujete, že uvedenie adresy Vám môže spôsobiť problémy, pretože HR manažér môže usúdiť, že budete mať príliš dlhé dochádzanie do práce a automaticky Vás preradí do kôpky nevhodný kandidáti. Musíte mať na mysli, že keď niekto prechádza stovky životopisov v snahe nájsť ten najlepší, potom sa hľadajú akékoľvek dôvody na vylúčenie. Takže im nesmiete predostrieť dôvod na elimináciu.

2.Neuvádzate pravdivé informácie
Ako by sa Vám páčilo, keby Vaša budúca spoločnosť Vám tvrdila jednu vec pred pohovorom a pri osobnom pohovore by tvrdila úplný opak? Asi je Vaša odpoveď, že by sa Vám to istotne nepáčilo. Tak prečo by ste to mali robiť Vy?
Existujú tisíce hororových príbehov týkajúcich sa procesu náboru, pri ktorých si HR manažéri mysleli, že majú toho najlepšieho kandidáta a po prijatí do zamestnania sa odkryli postupne klamstvá o ich odbornosti a zručnostiach. Byť účastníkom štúdia nie je to isté ako byť úspešným absolventom školy s titulom, prípadne byť v čele uzatvorenia obchodu vo výške x-miliónov eur nie je vôbec podobné juniorskej pozícii v tíme, ktorý uzavrel obchod.
Žijeme vo veku internetu a networkingu, s veľkým množstvom informácií na dosah ruky. To znamená, že ak budete klamať, je vysoká šanca, že budete odhalený. Takže jednoducho buďte úprimný. Je to oveľa jednoduchšie.

3.Neuviedli ste výsledky a úspechy Vašej práce
Príliš mnoho uchádzačov o zamestnanie uvádza v životopise zoznam svojich pracovných povinností namiesto svojich úspechov. Ak ste obchodný zástupca, nikto sa nestará, že ste boli zodpovedný za všetky predaje na východe Slovenska. Avšak, keď uvediete "Zvýšenie predaja medzi existujúcimi klientmi o 75%," potom prezentujete výsledky svojej práce.
Nesnažte sa len popísať svoju prácu, ale predovšetkým sa snažte ju ukázať. A buďte konkrétny.

4.Vaša on-line reputácia je zlá
Podľa nedávneho prieskumu BeHiring, až 68% HR manažérov pri procese náboru si pozrie Váš profil na LinkedIn, pripadne inde. Uistite sa aký máte svoj on-line profil a povesť pred odoslaním svojho životopisu.

5.Príliš obsiahly životopis
Myslite na svoj životopis ako na cestu výťahom. Ste vo výťahu s osobou, s ktorou musíte niečo prediskutovať, ale máte na to len chvíľku. Musíte sa teda zamerať na najdôležitejšie veci, o ktorých chcete hovoriť a vtesnať ich do času, ktorý máte. Preto sa vo svojom životopise zamerajte na to, čo je skutočne dôležité, pretože ľudia majú plné ruky práce, a je potrebné, aby ste získali rýchlo ich pozornosť. Všeobecne platí pravidlo, že jedna stránka na každých 10 rokov pracovných skúseností je odporúčaným štandardom.

6.Súčasťou životopisu je aj Vaša fotografia
Fotku zahrňte do životopisu iba v prípade ak ste herec, alebo sa uchádzate o prácu, ktorá kladie dôraz na vizáž. Prečo? Prieskum z BeHiring uvádza, že až 76% HR manažérov automaticky odmietne životopisy, ktoré obsahujú fotografie žiadateľa. Neuvádza, prečo, ale takýto počin u uchádzačov môže upozorniť na ich narcizmus.

7.Máte nevhodnú e-mailovú adresu
Uistite sa, že vaša e-mailová adresa je profesionálna. Použite svoje meno alebo iniciály, alebo niečo, čo nie je smiešne.

8.Ste nudný a neoriginálny
Ak chcete, aby si Vás všimli, musíte vyniknúť. Máte toľko čo povedať o sebe, ale len pár sekúnd, aby ste tak urobili. Musíte byť nezabudnuteľný! Použite to, čo je na Vás jedinečné, a čím ako kandidát vyniknete a zdôraznite svoje silné stránky a úspechy priamo v hornej časti svojho životopisu, aby si to hneď všimli.

9.Máte preklepy
Váš životopis a motivačný list sú Vašou vizitkou a preto venujte pozornosť pravopisu.

Po odstránení všetkých uvedených nedostatkov, by ste už čoskoro mali dostať prvé pozvanie na osobný pohovor.
Veľa šťastia.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >