Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

7 BEŽNÝCH NÁVYKOV, KTORÉ POŠKODZUJÚ VÁŠ MOZOG

Pridané 26. 11. 2023 Autor Lenka

Existujú určité životné návyky, ktoré ovplyvňujú náš mozog. Tieto návyky môžu výrazne ohroziť zdravie nášho mozgu, aj keď súvislosť nie je zrejmá.

Od odopierania dôležitých živín mozgu až po zabíjanie mozgových buniek a vystavovanie nás psychickým poruchám, ako sú depresia alebo úzkosť, ako aj fyzickým ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba, mŕtvica, epilepsia a dokonca rakovina.

1. Vynechávanie raňajok: Vynechanie tohto jedla môže mať za následok nízku hladinu cukru v krvi, čo je veľmi škodlivé pre mozog. Mozog spotrebuje viac energie ako ktorýkoľvek iný orgán v tele a pravidelné odopieranie dostatočnej výživy mozgu spôsobuje deficit v tomto energetickom rozpočte, čo spôsobuje, že mozog menej reaguje na podnety.

2. Chronický stres: Chronický stres: Zatiaľ čo situačný stres je pre telo dobrý, pretože ho pripravuje na boj alebo útek v prípade nebezpečenstva, chronický stres vytvára v mozgu hormón kortizol a spôsobuje trvalé poškodenie. Chronický stres tiež ničí mozgové bunky a spôsobuje zmenšovanie mozgu.

3. Nedostatok spánku: Nedostatok spánku vás pripravuje o neuróny a schopnosť správne fungovať. Nedostatok spánku tiež otupuje zmysly a reflexy. Chronický nedostatok spánku môže spôsobiť, že tieto účinky budú trvalé. Takže nabudúce, keď budete mať pocit, že ste príliš zaneprázdnení na to, aby ste si dopriali dostatok spánku, pamätajte si, že kým nebudete uprednostňovať spánok, nebudete podávať najlepšie výkony.

4. Dehydratácia: Telo sa skladá zo 70 % z vody, takže je rozhodujúca pre každú telesnú funkciu vrátane funkcie mozgu. Vplyv dehydratácie na váš mozog sa prejavuje tiež veľmi rýchlo, pričom vedci zistili, že už dve hodiny intenzívneho cvičenia bez vody môžu spôsobiť pokles kognitívnych funkcií. V štúdiách sa zistilo, že dehydratácia najviac ovplyvňuje funkcie, ako je komplexné riešenie problémov, koordinácia a pozornosť.

5. Prejedanie sa: Podľa viacerých štúdií existuje súvislosť medzi obezitou a demenciou, a hoci príčiny nie sú jasné, predpokladá sa, že k obezite dochádza vtedy, keď jedlo, ktoré konzumujeme, je málo výživné, čo vedie k túžbe prejedať sa, aby sme uspokojili potrebu tela po vitamínoch a mineráloch. Takže aj keď jete veľa, môžete svoj mozog vyhladovať.

6. Príliš veľa cukru: Hoci telo a mozog potrebujú cukor na správne fungovanie, jeho pravidelné nadmerné množstvo môže spôsobiť, že sa vaše bunky vrátane mozgových buniek dostanú do stavu chronického zápalu. To má vplyv na schopnosť tela absorbovať dôležité živiny z potravy a mozog začne strácať to, čo potrebuje na optimálne poznávanie.

7. Fajčenie: Fajčenie má na telo veľa negatívnych účinkov a jednoznačne poškodzuje bunkové membrány a životaschopnosť nervov v oblastiach mozgu, ktoré riadia rovnováhu, koordináciu a jemnú aj hrubú motoriku. Nielen to, ale aj stenčuje mozgovú kôru, kde prebiehajú procesy vrátane jazyka, pamäte a vnímania.

Držte sa týchto rád a vyvarujte sa všetkých spomenutých 7 bodov a váš mozog bude pracovať lepšie.

Súvisiace články

Dospelosť je spôsob myslenia, nie vek 15 základných spôsobov, ako si vážiť sám seba a pestovať sebaúctu Aká je najlepšia rada, ktorú by ste mohli niekomu dať do života? Ako môžem zmeniť svoj život za 6 dní?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >