Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Chystáte sa na podávanie daňového priznania?

Pridané 10. 03. 2017 Autor Lenka

Aj vám sa z tváre stratí úsmev, hneď ako prekročíte prah daňového úradu? Samozrejme, trochu preháňame. Tento článok nemá byť o obavách z daňového úradu, ale o jeho existencii.

Respektíve o výročí, ktoré daňové úrady po celom Slovensku zaznamenávajú. Tým je 26. výročie vzniku daňových úradov.

„Po zamatovej revolúcii si daňová reforma nevyhnutne vyžiadala aj reformu správy daní a vytvorenie fungujúceho systému orgánov, ktoré zabezpečia výber daní,“ píše sa na web portáli Finančnej správy Slovenskej republiky a ďalej sa uvádza: „Daňové úrady nahradili okresné a krajské finančné správy. Dňa 20. marca 1991 vstúpil do platnosti zákon č. 84/1991 Zb. o daňových orgánoch, ktorým sa jasne definovali kompetencie a činnosti daňových úradov.“

V dnešnej dobe daňové úrady zamestnávajú približne 4 600 zamestnancov, od registrátorov, správcov, kontrolórov, exekútorov, referentov dozoru nad hazardnými hrami, až po administratívnych pracovníkov. Všetci títo zamestnanci sa starajú o servis pre nás, občanov i firmy. Až 80 percent zo zamestnancov daňových úradov sú ženy a 20 percent pracuje vo finančnej správe už viac ako 25 rokov, teda od začiatku, od ich vzniku.

„Počas štvrťstoročia daňové úrady spracovali takmer 100 miliónov dokumentov, vykonali viac ako 500 000 daňových kontrol a do štátneho rozpočtu odviedli 75 miliárd eur,“ uvádza ďalej portál Finančnej správy SR a dodáva: „Za toto obdobie sa počet daňových subjektov niekoľkonásobne zvýšil - v roku 2001 bol počet registrovaných daňovníkov 2,7 milióna, kým dnes majú úrady v registroch 4,5 milióna daňových subjektov.“

Najväčšie zmeny v prístupe k daňovým subjektom a v informačných technológiách
Asi tomu neuveríte, ale prvé počítače mali daňové úrady už v roku 1991! Dovtedy sa zamestnanci „trápili“ s ručnou evidenciou daní. „Predpisy a platby sa evidovali v zošitoch, protokoly z kontroly sa písali na písacích strojoch. V minulosti bolo poskytovanie odpovedí na dopyty daňových subjektov skôr výnimkou, dnes daňové úrady a moderné call centrum ročne vybavia vyše 300 000 žiadateľov,“ spomína ďalej finančný portál.

Nuž, spomeňte si, koľkokrát ste za ostatných 26 rokov navštívili svoj daňový úrad? Koľko ešte korún a dnešných eur ste odviedli štátu? Koľko daňových kontrol ste mali počas existencie vašej firmy? Podaktorí z nás sa na daňové úrady pozerajú s ťažkým srdcom, iným až tak neprekážajú. Nám zostáva len veriť, že ich technológie zvládnu nápor každý rok opäť a opäť.

Súvisiace články

Vďaka umelej inteligencii by mohol byť štvordňový pracovný týždeň nevyhnutný Vedci skúmali nároky povolaní. Zistili desať najťažších pracovných profesií. 4 dňový pracovný týždeň: realita alebo fikcia? Minimálna mzda na Slovensku v roku 2024: je to naozaj 1000 Euro?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >