Aj jedno, aj druhé je tak trochu extrém. Určite nemusíte hneď hľadať profesionálneho fotografa, ale fotka s chlpáčom taktiež nie je to pravé orechové. Ako teda pristúpiť k tomuto problému?
V prvom rade si musíme povedať, že žiadny HR manažér od vás fotku silou mocou ťahať nemôže a ani vás na jej základe nemôže diskriminovať. Pravdou však je, že dnes je fotka v životopis už takmer štandardom.
Ako by teda mala vyzerať? Rozhodne nemusí ísť o foto celej postavy. Stačí tvár, poprípade ramená.
Ako má vyzerať dobrá fotka:
1. Fotka by mala byť farebná a určite nie selfie, ale robená fotografom. Nemusíte ísť vyslovene za profesionálom, ktorý fotí celebrity, stačí šikovný miestny fotograf, s ktorým sa dohodnete, ako by fotka mala vyzerať.
2. Oblečenie by malo byť formálne, pracovné. Záleží však, v akom odvetví sa chystáte pracovať. Pokiaľ je to možné, zistite si, aký dress code je vo firme, v ktorej sa chcete uchádzať o zamestnanie. Ak ide o prácu v umeleckej sfére, oblečenie nemusí byť formálne.
3. Pozor si dajte aj na vizáž. V žiadnom prípade sa nefoťte s mastnými neupravenými vlasmi, v prípade mužov s dvojdňovým strniskom. V prípade žien by mal byť decentný make-up. Určite nepoužite výrazný červený rúž.
4. Pozor si dajte aj na šperky. Aj v tomto prípade platí, že menej je viac. Preto si nedávajte žiadne veľké náušnice, mohutné náhrdelníky či extra veľký piercing do nosa.
5. Na fotke do životopisu by ste mali pôsobiť prívetivo, priateľsky, otvorene. Preto by ste sa nemali mračiť, ani tváriť príliš vážne. Miernym úsmevom nič nepokazíte. Pozor však na úsmev od ucha k uchu.
6. Pri fotení stojte rovno, nehrbte sa, neohýnajte plecia. Pôsobiť by ste mali isto, sebavedomo, profesionálne.
7. Rozhodne personalistovi neposielajte rozmazané fotky, selfie s priateľmi, vystrihnuté fotky, fotky v plavkách a podobne.
8. Dobrý fotograf by vám mal fotku aj jemne upraviť, vyretušovať. Samozrejme, so zachovaním prirodzeného vzhľadu. Vyrážok či kruhov pod očami by vás však zbaviť mohol.
9. Pozadie na fotke by malo byť jednofarebné, žiadna príroda či dokonca vaša obývačka.
10. Formát fotky by mal byť rovnaký, ako na občianskom preukaze či pase, samozrejme, mala by byť v digitálnej podobe.
11. Na fotku nedávajte žiadne rámiky, ktoré ponúkajú počítačové programy, ani žiadne obrázky, srdiečka z aplikácií.
12. Vyvarujte sa selfie fotkám na toaletách, v erotických pózach či, ako sme už spomínali, kolektívnym fotkám.
13. Ak si nie ste istý, či je fotografia, ktorú ste vybrali vhodná do životopisu, spýtajte sa priateľov na ich názor.