Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

5 zdanlivo malých chýb, pre ktoré sa personalisti rozhodnú pre výber iného kandidáta

Pridané 11. 11. 2014 Autor Andrea

Je ľahké urobiť tieto chyby, ale o to ťažšie odvrátiť ich dôsledok.

Potrebujete len okamih na to, aby ste urobili na niekoho fantastický dojem. Na druhej strane, potrebujete taký istý čas na to, aby ste na niekoho urobili zlý dojem. Jeden menší chybný krok stačí na to, aby personalista presunul váš životopis na kopu s neúspešnými kandidátmi.

Tu je niekoľko spôsobov, ako sa uistiť že váš životopis neskončí na tejto kope:

Pri písaní svojho životopisu
Samozrejme, životopis by mal obsahovať všetky vaše zručnosti a skúsenosti a nemal by byť prešpikovaný preklepmi a gramatickými chybami. Personalisti považujú gramatické chyby a preklepy za najväčšie chyby.
Ďalšia chyba? Dĺžka životopisu. V prípade, že je životopis príliš dlhý alebo príliš krátky, môže to mať negatívny dopad pri rozhodovaní o výbere vhodného kandidáta. Napríklad, ak máte viac ako 10 rokov skúseností a váš životopis je len jedna stránka, znamená to že neviete odprezentovať vaše úspechy alebo ste toho počas vašej kariéry veľa nedosiahli.
Naopak, ak je váš životopis dlhý cez štyri strany, a vy ste po absolvovaní vysokej školy pracoval len tri roky, budete okamžite vyhodnotený ako nevhodný kandidát, s nedostatočnými schopnosťami stručnej a výstižnej komunikácie.

Pri písaní sprievodného listu
Sprievodné listy musia byť upravené tak aby sedeli na rolu-miesto, o ktoré sa uchádzate. Ak je sprievodný list príliš všeobecný personalista ho len rýchle prebehne očami a s najväčšou pravdepodobnosťou skončíte na kope nevhodných kandidátov.
Nezabudnite že na konci vášho sprievodného listu má byť prezentovaná vaša požiadavka o rozhovor.
Sprievodný list je v podstate sekundárny dokument k vášmu životopisu. Najväčšia chyba je, že sprievodný list nie je naviazaný na životopis, a naopak. Ak sa napr. zaoberáte predajom a charakterizoval ste sám seba v sprievodnom liste, že máte schopnosti vytvárať vzťahy s klientmi, tak sa očakáva, že to bude tiež uvedené vo vašom životopise.

Počas pohovoru
Počas prvých piatich sekúnd pohovoru je možné vykonať množstvo chýb. Preto majte na pamäti, že prvé dojmy sú trvalé! Vždy sa postavte a privítajte personalistu s úsmevom a pevným stiskom ruky.
Počas pohovoru je taktiež veľmi dôležité, aby ste kládli otázky. Ak nemáte žiadne otázky, tak je to považované za veľkú chybu a naznačuje to, že o danú pozíciu nejavíte skutočný záujem.

Zaslanie ďakovného e-mailu
Neodoslanie ďakovného emailu je považované za jednu z najväčších chýb, ktoré môžete urobiť.
Samozrejme že konečné rozhodnutie nezávisí na ďakovnom liste, ale ak sa rozhoduje medzi dvoma kandidátmi, tak istotne je jedným z faktorov, ktorý zaváži.
Aké je teda naše odporúčanie? Nezabudnite do 24 hodín od rozhovoru odoslať e-mailom takéto poďakovanie.

Počas následného prerokovania pracovnej ponuky
Tu sú dôležité dva body. Prvý z nich je transparentnosť. Je odporúčané byť transparentný už na začiatku výberového procesu, čo sa týka dátumu možného nástupu do zamestnania, mzdových požiadaviek. Zmeny na poslednú chvíľu, môžu spôsobiť problémy, ktorým by sa dalo ľahko vyhnúť. A ak dôjde k zmenám okolností počas výberového procesu, oznámte to ihneď personalistovi. Môže to urýchliť proces náboru.
Druhým bodom je, že v prípade ak dostanete prestížnu ponuku, jeden z najväčších faux pas je prehnané vyjednávanie. Vo väčšine prípadov ponuka môže byť trochu upravená, ale prílišné vyjednávanie väčšinou vedie k uprednostneniu kandidáta, ktorý skončil druhý v poradí. Preto nezahoďte svoje privítanie, predtým ako ste vošiel do dverí.

Súvisiace články

Čo je skutočne dôležité na pracovnom pohovore? Pracovný pohovor otázky a odpovede - ako sa pripraviť čo najlepšie Ako sa pripraviť na pohovor? Hľadáte prácu alebo brigádu na leto? Vyberte si z ponúk práce na leto.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >