Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Klimatická zmena a pracovný trh. Čo môžeme čakať?

Pridané 06. 05. 2023 Autor Lenka

Zmena klímy je globálny problém, ktorý má ďalekosiahle dôsledky na všetky aspekty ľudského života. Jednou z oblastí, ktorú klimatické zmeny výrazne ovplyvnia, je trh práce. Je nesporné, že klimatická zmena spôsobí aj výrazné zmeny na pracovnom trhu.

S prechodom sveta na nízkouhlíkové hospodárstvo sa zmenia typy pracovných miest a kariérne príležitosti, ako aj nové výzvy a príležitosti.

Jedným z najvýznamnejších vplyvov zmeny klímy na pracovné miesta bude potreba prechodu na obnoviteľné zdroje energie. Keďže čoraz viac krajín sa odkláňa od fosílnych palív, bude narastať dopyt po pracovných miestach v odvetviach obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterná, solárna, vodná a geotermálna energia. Podľa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľné zdroje energie (IRENA) by odvetvie obnoviteľných zdrojov energie mohlo do roku 2050 vytvoriť až 42 miliónov pracovných miest na celom svete.

Práca v poľnohosporárstve pri klimatickej zmene

Ďalšou oblasťou, ktorá bude ovplyvnená zmenou klímy, je poľnohospodárstvo. Zmeny teploty a zrážok ovplyvnia výnosy plodín a vyžiadajú si nové poľnohospodárske postupy. Poľnohospodári sa budú musieť prispôsobiť novým podmienkam a bude rásť dopyt po udržateľných poľnohospodárskych postupoch, ktoré znižujú emisie skleníkových plynov a chránia prírodné zdroje. To vytvorí nové príležitosti v oblastiach, ako je agrolesníctvo, regeneratívne poľnohospodárstvo a presné poľnohospodárstvo.

Zmena klímy vytvorí príležitosti aj v iných odvetviach, napríklad v stavebníctve a doprave. Keďže budovy sa stávajú energeticky účinnejšími a udržateľnejšími, bude rásť dopyt po pracovných miestach v oblasti navrhovania, výstavby a údržby ekologických budov. Zmeny nastanú aj v sektore dopravy, kde bude rásť dopyt po pracovných miestach v oblasti výroby elektrických vozidiel, nabíjacej infraštruktúry a verejnej dopravy.

Napriek novým príležitostiam, ktoré prináša zmena klímy, sa vyskytnú aj výzvy. Mnohí pracovníci v priemyselných odvetviach s vysokou produkciou uhlíka, ako je ťažba uhlia, ťažba ropy a plynu a ťažká výroba, budú ohrození stratou zamestnania. Títo pracovníci budú potrebovať podporu a rekvalifikáciu na prechod do nových odvetví a vlády budú musieť vypracovať politiky na zabezpečenie spravodlivého prechodu dotknutých pracovníkov.

Problémy sa vyskytnú aj v rozvojových krajinách, kde môže byť prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo ťažší kvôli nedostatku zdrojov a infraštruktúry. Rozvojové krajiny budú potrebovať podporu rozvinutých krajín, aby mohli investovať do obnoviteľných zdrojov energie a rozvíjať udržateľné poľnohospodárske postupy.

Záverom možno konštatovať, že zmena klímy bude mať významný vplyv na trh práce a vytvorí nové príležitosti v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, udržateľného poľnohospodárstva, ekologických budov a dopravy. Budú sa však vyskytovať aj problémy pri prechode z vysoko-uhlíkových priemyselných odvetví a pri podpore dotknutých pracovníkov.

Vlády, podniky a jednotlivci musia spolupracovať pri riešení týchto výziev a využívať príležitosti, ktoré vzniknú prechodom na nízkouhlíkové hospodárstvo.

Súvisiace články

Vďaka umelej inteligencii by mohol byť štvordňový pracovný týždeň nevyhnutný Vedci skúmali nároky povolaní. Zistili desať najťažších pracovných profesií. 4 dňový pracovný týždeň: realita alebo fikcia? Minimálna mzda na Slovensku v roku 2024: je to naozaj 1000 Euro?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >