Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Som workoholik?

Pridané 04. 05. 2016 Autor Katarína

Ste rozčúlený, unavený, nervózny, bez nálady – keď nemôžete pracovať? Nosíte si prácu domov, a to nielen fyzicky, ale aj psychicky? Neviete oddychovať, na prácu myslíte neustále, aj počas víkendov? Ste jasný workoholik!

Vedci sa domnievajú, že už z neposedného dieťaťa môže vyrásť workoholik. Stať sa workoholikom však môže každý z nás, napríklad ak na vás rodičia v detstve kládli vysoké nároky, alebo ste svoje ambície a prácu povýšili nad svoj súkromný život.

Ako poznám, či som naozaj workoholik?
Ste len zavalený prácou, alebo ste naozaj workoholik? Odpovedajte na nasledujúce otázky:
- Máte nutkavú potrebu pracovať?
- Ak nemôžete cez víkend pracovať, cítite sa nesvoj?
- Zanedbávate svoju rodinu a koníčky kvôli práci?
- Neviete, kedy s prácou prestať?
- Máte vnútornú potrebu neustále predlžovať pracovný čas?
- V prípade problémov sa utiekate k práci?
- Pokračujete v pracovnom tempe, aj keď vám ľudia hovoria, aby ste spomalili?

Ak ste aspoň na tri z týchto otázok odpovedali kladne, hrozí vám workoholizmus.

Povolania, ktoré sú náchylné k workoholizmu
Niektoré povolania sú náchylnejšie k workoholizmu než iné. Stať sa workoholikom má vyššiu pravdepodobnosť ten, kto pracuje pod verejnou kontrolou, má vysokú zodpovednosť, pracuje ako špecialista. Rovnako majú sklon k workoholizmu podnikatelia, ktorí riadia svoju spoločnosť, a ktorí nedokážu delegovať prácu. Taktiež medzi workoholikmi nájdeme ľudí s vysokým životným štandardom. Ten je dôvodom ich pracovného tempa. Zvykli si totiž na luxus, ktorý majú a nechcú sa ho vzdať.

Workoholik – dobrý či zlý kolega?
Ak ste vo svojej kariére zažili workoholika, viete posúdiť, aký mal vplyv na vás či na váš pracovný tím. Sú totiž takí, ktorým workoholik v práci neprekáža, ale aj takí, ktorí by v tíme takéhoto človeka nezniesli. Prečo?

- Workoholik ničí pracovnú morálku – ak jeden z kolegov chodí do práve o hodinu skôr a odchádza posledný a za tmy, nadriadený môže podobný pracovný čas „vyžadovať“ aj od ostatných, ktorí však majú osobný život.

- Ak je workoholik šéf, môže to byť hotová katastrofa – neustále zadávanie veľkého množstva úloh, neustála kontrola a perfekcionizmus hovoria za všetko.

- Workoholik „maká“ za piatich – čo môže niektorým kolegom vyhovovať, najmä ak majú práce vyše hlavy. Takýto kolega dokáže potiahnuť aj za tých, ktorí chcú večer stráviť radšej s rodinou, ako za pracovným stolom.

- Workoholik vs. lenivec – pokiaľ by ste si mali vybrať, chceli by ste v pracovnom kolektíve radšej workoholika alebo lenivca? Zrejme väčšina z nás povie workoholika, pretože lenivcov, ktorí sa len mocú po kancelárii, alebo strávia deň na sociálnych sieťach nemá nikto rád.

Súvisiace články

Aká je najlepšia rada, ktorú by ste mohli niekomu dať do života? Ako môžem zmeniť svoj život za 6 dní? Ktorá jednoduchá rada vám skutočne zmenila život? Cesta k úspechu: Kľúčové zásady pre dosiahnutie vašich cieľov

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >