Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Nočná práca: čo znamená a aké máte výhody

Pridané 22. 03. 2016 Autor Katarína

Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. a 6. hodinou. Od práce počas dňa sa líši, za nočnú prácu je totiž príplatok.

Pre tých, ktorí pracujú na tri zmeny je práca v noci asi jasná. Avšak niekedy, napríklad pri vychovávateľoch v školských internátoch, je nutné spočítať si čas odpracovaný medzi 22. a 6. hodinou rannou. Pokiaľ takýto zamestnanec splní podmienky „nočnej práce“, má nárok na príplatok.

Koľko hodín v noci musíte odrobiť, aby ste spĺňali podmienky nočnej práce?
Zamestnanec pracujúci v noci vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v noci v rozsahu najmenej troch hodín po sebe nasledujúcich, alebo pravdepodobne odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok.

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci, a to pred zaradením na nočnú prácu a pravidelne podľa potreby, najmenej raz za rok.
Ak o prehliadku požiada tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena, má na ňu nárok.

Náklady za posúdenie zdravotnej spôsobilosti vždy uhrádza zamestnávateľ. Aj v prípade, že musíte absolvovať vyšetrenie pri nástupe do práce a nejde o nočnú prácu.

K ďalším povinnostiam zamestnávateľa patrí:
- povinnosť vybaviť pracovisko prostriedkami na poskytnutie prvej pomoci vrátane zabezpečenia prostriedkov umožňujúcich privolať rýchlu lekársku pomoc
- pravidelne prerokúvať so zástupcami zamestnancov organizáciu práce v noci
- zaistiť zamestnancom pracujúcim v noci bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci zodpovedajúcu charakteru ich práce a zabezpečiť, aby ochranné a preventívne služby alebo zariadenia týkajúce sa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci boli pre zamestnancov pracujúcich v noci vždy k dispozícii a aby boli rovnocenné s tými, ktoré majú k dispozícii ostatní zamestnanci
- je povinný upovedomiť o tejto skutočnosti príslušný inšpektorát práce a zástupcov zamestnancov, ak si to vyžadujú
- je povinný u zamestnanca pracujúceho v noci rozvrhnúť ustanovený týždenný pracovný čas tak, aby priemerná dĺžka pracovnej zmeny neprekročila osem hodín v dobe najviac štyroch kalendárnych mesiacov po sebe nasledujúcich, pričom pri výpočte priemernej dĺžky pracovnej zmeny zamestnanca pracujúceho v noci sa vychádza z päťdenného pracovného týždňa

Aké je mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu?
Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu.
S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.

Súvisiace články

Čo robia priemerní zamestnanci, čo nerobia tí najlepší? Aká je najbezpečnejšia a najvýnosnejšia investícia na svete? O akých veciach z firemného života vám nikto nehovorí? Sú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, v živote naozaj úspešní?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >