Najprv si ujasníte, akú sa pýtajúci naozaj snaží dostať odpoveď na túto otázku. Áno, HR manažér chce počuť informácie o vás, ale poďme si rozobrať túto žiadosť podrobnejšie. V závislosti na vašej odpovedi, sa môže ďalej pohovor uberať rôznymi smermi. Takže akú odpoveď chce HR manažér naozaj počuť, keď sa spýta túto otázku?
Tu sú otázky, o ktorých uvažuje HR manažér počas počúvania odpovede na danú otázku:
• "Mám pokračovať v tomto rozhovore ďalej?" Musíte ihneď vzbudiť záujem u HR manažéra. To znamená, že Vaša odpoveď by mala byť relevantná a dostatočne zaujímavá, aby upútala.
• "Zapadne tento kandidát do prostredia firmy?" Tu je ťažšie sa pripraviť, lebo nemáte interné informácie o firme. Avšak, ak ste si urobili prieskum a boli ste schopný zozbierať aspoň informácie na internete, je možné byť schopný popísať sám seba v súlade s firemnou kultúrou.
• "Chcem pracovať s touto osobou každý deň?" Znova je to subjektívne. Ak nie sú žiadne prvotné sympatie medzi vami a HR manažérom, musíte sa aspoň snažiť čo najlepšie preukázať, že spĺňate všetky požiadavky na danú pracovnú pozíciu.
• "Prečo chce tento uchádzač pracovať v našej spoločnosti?" Na konci svojej odpovede, by ste mali uviesť, čo vás privádza na pohovor. Pripravte si profesionálnu a kreatívnu odpoveď, prečo vás zaujala spoločnosť a daná pozícia.
Čo by ste mali a nemali zahrnúť do svojej odpovede:
Snažte sa, aby vaša odpoveď na "Povedzte mi niečo o sebe" trvala asi minútu alebo len o trochu dlhšie. Ako môžete vidieť, je to otázka s mnohými vrstvami podotázok, a chcete, aby ste zodpovedali všetky podotázky. Ale tiež musíte odpovedať stručne, a to je tá najťažšia časť. Použite vyššie spomenuté otázky ako vodítko, a tu je to, čo by ste mali a nemali zahrnúť do pripravenej odpovede:
• Vzdelanie: Áno. Väčšina opisov práce vyžaduje určitú úroveň vzdelania. Začnite odpoveď odtiaľ, ak túto požiadavku spĺňate. Kde a čo ste študoval? Ak ste mali to šťastie dostať pozvanie na pohovor, bez toho, aby ste splnili požiadavky na vzdelanie, môžete začať s profesionálnym zázemím, ak sa priamo vzťahuje k danej pracovnej pozícii. Avšak, ak budete neskôr vyzvaný na odpoveď o vašom vzdelaní, musíte odpovedať úprimne.
• Celú históriu práce: Nie. Má HR manažér záujem vypočuť si informácie o každej stáži, brigáde a dlhodobej práci, ktorá nemá nič spoločné s rolou, o ktorú sa uchádzate? Nie. Je nutné spomenúť len prácu a nadobudnuté skúsenosti, ktoré súvisia s pozíciou, o ktorú sa uchádzate.
• Všetky informácie o každom relevantnom zamestnaní: Nie. Tieto informácie sú obsiahnuté v životopise a motivačnom liste. HR manažér chce počuť stručné zhrnutie, ktoré obsahuje, kde ste pracovali, a prečo ste sa presunuli na inú pracovnú pozíciu. Nebojte sa povedať ani informáciu napr. že ste boli prepustený.
• Záujmy a koníčky: Možno. Diskutujte o nich iba vtedy, ak súvisia priamo s prácou, o ktorú sa uchádzate.
• Váš päťročný plán: Nie. HR manažér sa môže naozaj spýtať na váš päť- alebo 10 ročný osobný plán, ale pravdepodobne neskôr v rozhovore. Pri tejto odpovedi nie je miesto na spomínanie informácii týkajúcich sa vášho plánu.
Na záver treba už len zdôrazniť, že odpoveď na túto otázku by mala pre HR manažéra pospájať jednotlivé body do jednej čiary, a to od vášho prvého zamestnania až po bod, kde sedíte dnes.
Aj keď sa všetky informácie nezmestia do vašej odpovede na túto konkrétnu otázku, uistite sa, že zahŕňajú odpovede na nasledujúce otázky:
• Aké ste v minulosti zastávali pozície, ktoré vám umožnia výkon tejto pracovnej pozície?
• Aké sú vaše hlavné úspechy z týchto pracovných miest?
• Prečo chcete danú pozíciu, a prečo ste práve vy tá správna osoba pre túto pozíciu?
Dokonca aj keď odpoviete na túto a prípadne aj ďalšie otázky počas pohovoru dobre, je nemožné predpovedať, či zaujmete HR manažéra natoľko, že sa rozhodne vás posunúť do užšieho výberu. Ale vy ste dostali šancu, tak urobte čo najviac aby ste uspeli. Uistite sa, že ste perfektne pripravený na aspoň jednu otázku - a aby to bola práve odpoveď na túto otázku.