Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Rozmýšľaj nad letnou brigádou už teraz!

Pridané 04. 10. 2016 Autor Katarína

Aj ty si chceš počas leta privyrobiť na brigáde? Aj keď leto len nedávno skončilo, myslieť na to by si mal už teraz, kým sa najlepšie brigády nerozchytajú.

Brigáda doma, na Slovensku
Ideálny na brigádu je vek 18 a viac. Nič však nie je stratené, aj keď máš menej. Počas horúceho leta je najlepším miestom na brigádu kúpalisko. Môžeš si vybrať miesto plavčíka, na to ale potrebuješ kurz, alebo predavača rýchleho občerstvenia či zmrzliny.

Ak sa nechceš celý deň opekať na slnku, vyber si klimatizované miesto, napríklad v niektorom z nákupných centier. Mnohé obchody hľadajú na leto predavačov – brigádnikov, alebo dokladačov tovaru. Rovnako môžeš robiť promotéra či promotérku.

Ďalšou možnosťou ako si v lete zarobiť na brigáde, je pracovať ako vedúci v detskom tábore. Popravde, nie je to „med lízať“. Máš zodpovednosť za kopu rozjašených detí, maká sa v podstate od rána do večera.
O niečo lepšie sa v lete majú brigádnici v reštauráciách či letných terasách. Aj tí sú síce od svitu do mrku na nohách, ale šikovnejší zarobia aj čo-to na tringeltoch.

Brigáda v zahraničí
Aj u nás je mnoho agentúr, ktoré ponúkajú prácu na leto v zahraničí. Tí odvážnejší neváhajú využiť ani takúto ponuku. Obľúbené sú zbery ovocia, opatrovanie detí, ale aj práca v hoteloch či dovolenkových rezortoch. Vybrať si môžeš neďaleké Rakúsko, ale napríklad aj Taliansko, Španielsko či Anglicko. Trúfnuť si môžeš aj na brigádu v USA.
Bonusom brigády v zahraničí je zdokonalenie sa v cudzom jazyku a množstvo kontaktov či dobrých priateľstiev.

Nedaj sa oklamať
Aj brigáda je práca, za ktorú musíš dostať zaplatené. Vyberaj si preto spoľahlivú agentúru, ktorá ťa „neošklbe“. Všetky podmienky (vrátane platových) chci na papieri, a teda písomne!

Čo hovorí Zákonník práce o mladistvých zamestnancoch?
- Na uzatvorenie pracovnej zmluvy s mladistvým je zamestnávateľ povinný vyžiadať si vyjadrenie jeho zákonného zástupcu.
- Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
- Mladistvý zamestnanec, mladší ako 16 rokov, má pracovný čas najviac 30 hodín týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Mladistvý zamestnanec, starší ako 16 rokov, má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne, aj keď pracuje pre viacerých zamestnávateľov. Pracovný čas mladistvého zamestnanca nesmie v priebehu 24 hodín presiahnuť osem hodín.
- Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal medzi koncom jednej a začiatkom druhej zmeny minimálny odpočinok v trvaní 12 po sebe nasledujúcich hodín v priebehu 24 hodín a mladistvý zamestnanec aspoň 14 hodín v priebehu 24 hodín.
- Zamestnávateľ môže zamestnávať mladistvých zamestnancov len prácami, ktoré sú primerané ich fyzickému a rozumovému rozvoju, neohrozujú ich mravnosť, a poskytuje im pri práci zvýšenú starostlivosť. To isté platí aj pre školy a občianske združenia podľa osobitného predpisu, ak v rámci svojej účasti na výchove mládeže organizujú práce mladistvých.
- Mladistvý zamestnanec nesmie byť zamestnávaný prácami pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní.
- Mladistvý zamestnanec nesmie byť zamestnávaný prácami, ktoré so zreteľom na anatomické, fyziologické a psychické zvláštnosti v tomto veku sú pre neho neprimerané, nebezpečné alebo jeho zdraviu škodlivé.
- Zamestnávateľ nesmie zamestnávať mladistvých zamestnancov ani prácami, pri ktorých sú vystavení zvýšenému nebezpečenstvu úrazu alebo pri ktorých výkone by mohli vážne ohroziť bezpečnosť a zdravie spoluzamestnancov alebo iných osôb.

Súvisiace články

Čo je skutočne dôležité na pracovnom pohovore? Pracovný pohovor otázky a odpovede - ako sa pripraviť čo najlepšie Ako sa pripraviť na pohovor? Hľadáte prácu alebo brigádu na leto? Vyberte si z ponúk práce na leto.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >