Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Ako si môžu uchádzači o zamestnanie zvýšiť svoje komunikačné schopnosti

Pridané 22. 01. 2015 Autor Andrea

Zamestnávatelia chcú od kandidátov dobré komunikačné zručnosti, ale často majú problém takýchto uchádzačov nájsť.Predveďte svoje komunikačné zručnosti už pri písaní sprievodného listu, životopisu a e-mailov.

Ponúkame Vám niekoľko tipov ako dokázať, že vlastníte výnimočné písomné komunikačné zručnosti.

Už v priebehu počiatočných fáz procesu hľadania zamestnania, ako aj pri pohovore, máte veľa príležitostí preukázať svoje komunikačné schopnosti. Každý kus písomnej komunikácie medzi Vami a budúcim zamestnávateľom je ukážkou Vašej úrovni vedomostí a zručností. Napriek tomu nie všetci uchádzači venujú dostatok času a pozornosti, aby zanechali na budúceho zamestnávateľa pozitívny prvý dojem.

Váš motivačný list a životopis musia byť bez chýb. Prvé dojmy sú trvalé dojmy. Neopatrný preklep v jednom z týchto dokumentov môže okamžite a nenávratne znížiť Vaše šance u zamestnávateľa. Aj keď nie všetci zamestnávatelia kladú dôraz na bezchybnosť, niektorí z nich sa okamžite rozhodnú odmietnuť kandidáta pre jeho nedbalé chyby v týchto dokumentoch.
Či je to férové alebo nie, logika je, že keď urobíte chybu v týchto dokumentoch, budete rovnako robiť podobné chyby aj v písomnej obchodnej komunikácii.

E-mailová komunikácia sa počíta. Zamestnávatelia Vás môžu prostredníctvom e-mailu požiadať o ďalšie dodatočné informácie, navrhnúť interview. Tým sa Vám naskytne ďalšia príležitosť upozorniť na svoje silné stránky v písomnej komunikácii. Váš písomný prejav by mal byť bez chýb a stručný, ale úplný. Tón by mal byť formálny.
Keď budete reagovať na e-mail zamestnávateľa, nezabudnite pred odoslaním na poslednú revíziu a uistite sa, že ste odpovedali na prípadné otázky alebo žiadosti o informácie. Je lákavé odpovedať na email čo najrýchlejšie, ako je to možné, ale snažte sa vyhnúť príliš unáhleným odpovediam a vždy si skontrolujte celý e-mail pred stlačením „poslať“. Včasnosť je dôležitá, ale nesmie mať dopad na presnosť a úplnosť.

Ako zlepšiť svoj písomný prejav

Myslíte si, že je potrebné, aby ste podnikli kroky na zlepšenie Vašej písomnej komunikácii? Tu sú tri univerzálne rady, s cieľom zlepšiť Váš písomný prejav:

1. Adresujte potreby. Najlepší spôsob, ako zabezpečiť, že ste pochopili potreby zamestnávateľa je dôkladné preskúmanie pracovnej pozície. Potom si zvýrazňovačom označte dôležité zručnosti a schopností, ktoré sú potrebné na výkon danej pozície. Uistite sa, že svoj životopis a motivačný list adresuje väčšinu z týchto požiadaviek.
Je to tiež skvelý čas uvedomiť si, či ste alebo nie ste vhodný kandidát pre danú pozíciu. Základným pravidlom je, že by ste mali mať viac ako 60 percent požadovaných zručností a schopností.

2. Píšte jasne a zrozumiteľne. Môže byť ťažké opísať všetky detaily projektu do jednej vety v rámci motivačného listu. Popasujte sa s tým tak, že sa sústredíte na podstatné a konkrétne detaily, ktoré viete, že zamestnávateľ hľadá.
Tiež sa vyhnite použitiu žargónu alebo terminológie, ktorá je charakteristická pre bývalého zamestnávateľa alebo projekt. Napríklad, namiesto toho, že napíšete sa riešenie problémov Exterra MBS500, odkazujte sa na všeobecné pojmy, ako sú elektronické komponenty skenovania.

3. Vždy skontrolujte svoju prácu. Skontrolujte svoju prácu, aby sa zabránilo chybám z nepozornosti. Môžete vyskúšať niektoré z týchto trikov:

• Dajte si prácu bokom, a vráťte sa k nej neskôr.
• Skontrolujte, čo ste napísal v inom formáte. Tak napríklad vytlačte svoju prácu, ak ste si ju doteraz pozerali elektronicky.
• Prečítajte si svoju prácu nahlas.

Súvisiace články

Strategické kroky: Ako si zabezpečiť prácu snov s vyšším platom 10 osvedčených spôsobov, ako si vyjednať lepší plat Náplň práce a bežný deň v živote veterinárneho lekára Ako si privyrobiť? Praktické tipy ako si privyrobiť popri práci alebo škole.

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >