Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Toto robia naši nadriadení, aj keď sa nám to nepáči

Pridané 20. 10. 2016 Autor Katarína

Aj keď máte pocit, že týmto už šéf prekročil všetky hranice, mýlite sa. Týchto 6 vecí robiť môže a aj robí.

Kamery v kanceláriách
Podľa nadriadených ide len o ochranu majetku. Podľa zamestnancov o narušenie súkromia a kontrolu. Na toaletách však kamery byť nemôžu, inak na ne má nadriadený právo, keď to zdôvodní spomínanou ochranou majetku.

Kontrola počas PN
Ak vám nadriadený zavolá počas vašej práceneschopnosti, mali by ste mu zdvihnúť. Zrejme vás kontroluje, či naozaj ležíte doma v horúčkach a potíte sa. Aj toto si môže dovoliť.

Dôveruj, ale preveruj
Ak vám zavolá šéf a vy horko-ťažko rozprávate, dvakrát zakašlete do telefónu, ešte to pre neho nemusí byť dôkaz o vašej neschopnosti prísť do práce. Sú totiž aj takí šéfovia, ktorí si návštevu u lekára overia rovno u neho. Áno, volajú vášho obvodného lekára, aby si potvrdili, že ste u neho naozaj boli.

Žiadne sociálne siete
Viete o tom, že váš šéf môže kontrolovať, ktoré stránky ste počas dňa navštívili a dokonca aj vašu súkromnú komunikáciu?!? Áno je to tak, a má, podľa Európskeho súdu, na to aj právo. Takže šup šup vypnúť sociálne siete a začať makať.

Kontrola počas školenia
Ste na školení, ktoré končí o tretej, ale vy si napíšete ukončenie na pol piatu? Pozor, aj toto si vie a môže zamestnávateľ overiť, napríklad u školiteľa. Keďže za váš pracovný čas platí, má na to právo.

GPS vo firemnom aute
Áno, váš šéf si môže skontrolovať GPS zariadenie v služobnom aute, či ste si počas služobnej cesty neodskočili na nákupy do iného mesta či nebodaj na zahraničnú dovolenku.

Čo hovorí o kontrole zamestnanca zamestnávateľom Zákonník práce (§ 13, ods. 4):
„Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho monitoruje, vykonáva záznam telefonických hovorov uskutočňovaných technickými pracovnými zariadeniami zamestnávateľa a kontroluje elektronickú poštu odoslanú z pracovnej elektronickej adresy a doručenú na túto adresu bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, je povinný prerokovať so zástupcami zamestnancov rozsah kontroly, spôsob jej uskutočnenia, ako aj dobu jej trvania a informovať zamestnancov o rozsahu kontroly, spôsobe jej uskutočnenia, ako aj o dobe jej trvania.“

Ak sa vy ako zamestnanec domnievate, že vaše súkromie na pracovisku alebo v spoločných priestoroch bolo narušené nedodržaním podmienok podľa odseku 4 § 13 Zákonníka práce, môžete sa obrátiť na súd a domáhať sa právnej ochrany.

Súvisiace články

Čo robia priemerní zamestnanci, čo nerobia tí najlepší? Aká je najbezpečnejšia a najvýnosnejšia investícia na svete? O akých veciach z firemného života vám nikto nehovorí? Sú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, v živote naozaj úspešní?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >