Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Pracovná etiketa: tykať či vykať?

Pridané 06. 05. 2016 Autor Katarína

Či už ste v práci nový, alebo máte už sľubne rozbehnutú kariéru, mali by ste poznať pracovnú etiketu. Komu môžete navrhnúť tykanie, komu vykať....

Ak chcete rozbehnúť svoju kariéru, zásady pracovnej etikety by ste mali ovládať a dodržovať ich. Je predsa dôležité vedieť, či do dverí pustiť prvého šéfa, alebo sa do nich natlačiť sám. Poznať pracovnú etiketu prosieva aj dobrým vzťahom na pracovisku, medzi kolegami. K základom slušného správania, a nie iba na pracovisku, je vedieť, komu podať ruku, komu vykať, komu sa pozdraviť.

Nezabudnite sa pozdraviť
Pozdrav sa! To nám hovoria prakticky od malička. Ale komu sa pozdraviť prvý? Pokiaľ vchádzate do kancelárie, musíte sa pozdraviť prvý vy. Pokiaľ stretnete na chodbe kolegyňu, aj vtedy sa zdravíte prvý vy, pretože ste slušne vychovaný gentleman. Rovnako sa ako prvý zdravíte svojmu nadriadenému. Kolegyňu i nadriadeného taktiež púšťate do dverí ako prvých.

Potykajme si
Keď sa už vieme pozdraviť, mali by sme vedieť aj to, komu môžeme ako prvý navrhnúť tykanie. Pokiaľ ste v kancelárii, navrhuje starší kolega tykanie mladšiemu, žena mužovi. V prípade nadriadených, musíme počkať, kým nám tykanie navrhnú oni. Nikdy svojmu šéfovi nepovedzte vetu: „Potykajme si, šéfe!“ ako prvý a už vôbec ho pritom netľapnite po pleci.

Tykanie medzi nadriadeným a zamestnancom síce uvoľňuje atmosféru, odbúrava napäté vzťahy, avšak pozor, nadriadený by nikdy nemal začať tykať zamestnancom automaticky, bez ich súhlasu. Pokiaľ ste v kolektíve najmladší, môžete požiadať starších, aby vám tykali, ale vy im budete i naďalej vykať.
Ak by ste si s niekým nechceli potykať, jednoducho to odmietnete. Musíte však zdôrazniť, že sa vám takto pracuje lepšie.

Vždy vykajte
Keď máte stretnutie či rokovanie s klientom, budete pôsobiť profesionálnejšie a serióznejšie. Vykajte si ako kolegovia medzi sebou, tak s nadriadeným. Pokiaľ píšete oficiálny dokument pod hlavičkou firmy, mali by ste v ňom taktiež vykať. Patrí to k pravidlám slušného správania a je pravdepodobné, že tento dokument uvidia aj iní.

Podanie rúk na pracovisku
Podanie rúk na pracovisku má byť krátke a pevné. Žiadne dlhé potriasanie, potľapkávanie...
Nadriadený vždy podáva ruku ako prvý, a to aj starším zamestnancom, aj ženám. Inak ženy podávajú ruku ako prvé. Aj spoločensky významnejšia osoba podáva ruku ako prvá.
Nikdy nepodávajte šéfovi ruku, ak meškáte na pracovnú poradu, ktorá sa už začala, alebo keď nadriadeného stretnete na chodbe a on má plné ruky. Bolo by veľmi nepríjemné a náročné, aby si veci musel prekladať či odkladať niekde na zem. Taktiež nemusíte potriasať šéfovi rukou desaťkrát denne.

Rovnako nikdy nepodávajte ruku niekomu, kto ju má v sadre či inak zranenú. Ak prichádzate do novej spoločnosti, najprv sa zoznámte s hostiteľmi, nadriadenými, až potom s ostatnými zamestnancami. Nezabúdajte, podávajte čisté ruky, nie ušpinené či spotené.

Súvisiace články

Čo robia priemerní zamestnanci, čo nerobia tí najlepší? Aká je najbezpečnejšia a najvýnosnejšia investícia na svete? O akých veciach z firemného života vám nikto nehovorí? Sú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, v živote naozaj úspešní?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >