Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Pracovný dress code: Ako sa obliekať do práce

Pridané 12. 10. 2016 Autor Katarína

Ako sa hovorí, šaty robia človeka. To si uvedomujú aj mnohí zamestnávatelia, preto už v pracovnej zmluve uvedú, ako sa ich zamestnanci musia obliekať. Aj napriek tomu, že o tom Zákonník práce nehovorí, mali by sme tieto požiadavky dodržovať.

Aj keď dress code nemáme priamo v pracovnej zmluve, môže byť uvedený v interných predpisoch firmy. Tak či tak by sme ho mali dodržovať, zvlášť, ak pracujeme s klientmi, zákazníkmi.

Niekedy môže zamestnávateľ stanoviť iný dress code pokiaľ máte schôdzku s klientom, iný pokiaľ len sedíte v kancelárii s kolegami. Mnohé firmy či úrady majú zavedené takzvané neformálne piatky, kedy si môžete do práce obliecť napríklad rifle.

Čo v prípade, ak stanovený dress code nebudete dodržovať? V prípade, ak tento dress code porušíte, nestane sa nič. Respektíve nehrozí za to výpoveď. Iné však je, pokiaľ by ste firemný dress code porušovali neustále. V takom prípade by vám výpoveď mohla hroziť.

Zamestnávateľ od vás môže vyžadovať určitý dress code, ale ten musí byť v súlade s dobrými mravmi. Čiže nikto od vás nemôže chcieť 30 centimetrovú sukňu či hlboký výstrih. Rovnako zamestnávateľ nemôže žiadať od svojich zamestnancov, ktorí zarábajú málo, aby dennodenne chodili v značkovom oblečení.

Pokiaľ vás však zamestnávateľ požiada o kostým či oblek, mali by ste tento dress code dodržiavať. Zvlášť kapitolou vo firemnom – internom predpise, čo sa týka dress codu, je letné oblečenie. Mnohí zo zamestnávateľov nechcú, aby ich ľudia nosili topánky s otvorenou špičkou či pätou. Rovnako mnohí nechcú, aby ste sa v práci obúvali do papúč.

Rovnako mnohí nepovažujú za vhodné šortky, žabky, letné plážové oblečenie, ale ani rifle, tričká s potlačou či tielka s tenkými ramienkami. Rovnako mnohí zamestnávatelia vyžadujú, aby prípadné tetovanie ostalo zakryté. V niektorých firemných pravidlách sú dokonca určené aj farby, ktoré môžeme a nemôžeme do práce nosiť.

Pokiaľ idete na pracovný pohovor, mali by ste sa obliecť tak, ako bývajú oblečení zamestnanci firmy, v ktorej chcete pracovať aj vy. Ak už nastupujete do novej firmy, mali by ste sa ešte pred prvým dňom informovať, aký je stanovený dress code.

Asi najprísnejšie, čo sa týka dress code, je to v bankách a finančných inštitúciách. Sako je v takýchto firmách podmienkou aj v letných mesiacoch. Ak už ide vo firme o takýto prísny dress code, mala by o ňom informovať uchádzačov už pri pracovnom pohovore.

Rovnako prísny dress code býva aj vo výrobných závodoch. Tu však ide najmä o ochranné pracovné pomôcky, ale dress code môže hovoriť aj o šperkoch, respektíve ich zákaze. Vo výrobných halách sú zakázané napríklad šortky, ale povinnosťou sú kožené topánky s kovovou špicou, aj v letných mesiacoch. Osobné ochranné pracovné pomôcky väčšina firiem svojim zamestnancom dáva zadarmo. Rovnako, ak je vo firme prísny dress code, firma dáva zamestnancom príplatok na kúpu reprezentačného oblečenia.

 

Súvisiace články

Čo robia priemerní zamestnanci, čo nerobia tí najlepší? Aká je najbezpečnejšia a najvýnosnejšia investícia na svete? O akých veciach z firemného života vám nikto nehovorí? Sú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, v živote naozaj úspešní?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >