Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Neznesiete stres? Týmto profesiám sa vyhnite

Pridané 04. 03. 2016 Autor Katarína

Možno si poviete, že každá práca je stresujúca. To možno áno, ale niektorá viac a niektorá menej. Pozrite si 11 najstresujúcejších povolaní.

Tieto profesie sú však na rebríčku stresujúcich povolaní úplne navrchu.

1. Vojak – vojaci, okrem toho, že môžu byť vyslaní do oblastí, kde je vojna, pod veľkým stresom sú vystavení aj doma. Pomáhajú totiž pri požiaroch, ale aj povodniach. Pomáhajú aj pri protestoch či športových podujatiach. V prípade, že zasahujú v zahraničí, sú ďaleko od domova, od rodiny.

2. Vojenský dôstojník – rovnako ako vojak, aj vojenský dôstojník zasahuje, ako doma, tak aj v zahraničí, avšak navyše zodpovedá za svojich podriadených. V prípade vojenských konfliktov je zodpovedný za ich životy.

3. Hasič - okrem toho, že hasiči zasahujú pri požiaroch, sú volaní aj k dopravným nehodám, kde mnohokrát vidia to, čo by „normálny“ človek len ťažko rozdýchal. Okrem toho, že sú hasiči v nasadení, musia byť pripravení, aj keď práve nikde nehorí. V tomto čase trénujú, cvičia, ale chodia aj na rôzne súťaže, do škôl či škôlok, kde prezentujú svoju prácu.

4. Pilot dopravných lietadiel – pilot zodpovedá za stovky ľudí na palube. Či už lieta doma, alebo do zahraničia, je vždy pod veľkým stresom. Vedeli ste, že pracovný deň pilota má 13 hodín? Robí v noci, častokrát prespáva v hoteloch, ďaleko od rodiny.

5. PR manažér - podobne ako novinári, aj PR manažéri pracujú neustále pod tlakom. Musia totiž takmer denne čeliť náročným, ba až krízovým situáciám, riešiť problémy svojich klientov.

6. Vrcholový manažér – dennodenné riešenie rôznych situácií, komunikácia s podriadenými, s klientmi a ešte k tomu musia byť zameraní na prospech, zisk, úspech firmy. Nuž preto sa toto povolanie radí medzi desať najstresovejších.

7. Fotoredaktor alebo aj „paparci“ – pokiaľ fotograf fotí na vojnovom území či území zasiahnutom katastrofou, je vystavený životu nebezpečnej situácii. Ak sa pozrieme na paparaciho, ktorý čaká na svoju „obeť“ aj dlhé hodiny, alebo sa naháňa za idúcim autom, patrí jeho povolanie k najstresovejším.

8. Chirug, zdravotní špecialisti a záchranári - pri záchrane ľudského života ide vždy o sekundy. Potreba správne sa rozhodnúť, určiť priority a taktiež mať dostatok znalostí a skúseností pri riešení zložitých operácií a zdravotných zákrokov.

9. Redaktor – ak berieme do úvahy, že podobne ako fotograf, tak aj redaktor sa mnohokrát dostáva do krízových situácií, a to aj doma, patrí toto povolanie medzi top stresujúce. Okrem toho je redaktor pod tlakom vedenia, verejnosti, musí stíhať uzávierky...

10. Taxikár – taxikári sa často stávajú obeťami zločinu, okrem toho pracujú aj v noci, za málo peňazí. Mnohokrát stoja aj hodiny denne v zápchach, často jedia doslova v aute.

11. Policajt – pokiaľ hovoríme napríklad o kriminalistoch, ktorí prichádzajú na miesta zločinu, majú naozaj právo byť v tomto rebríčku. Rovnako aj policajti, ktorí vyrážajú k dopravným nehodám či roztržkám.

Súvisiace články

Vďaka umelej inteligencii by mohol byť štvordňový pracovný týždeň nevyhnutný Vedci skúmali nároky povolaní. Zistili desať najťažších pracovných profesií. 4 dňový pracovný týždeň: realita alebo fikcia? Minimálna mzda na Slovensku v roku 2024: je to naozaj 1000 Euro?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >