Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Práca v zahraničí: Aké sú vaše povinnosti voči sociálnej či zdravotnej poisťovni?

Pridané 22. 01. 2016 Autor Katarína

Odchádzate pracovať do zahraničia, ale neviete, čo je potrebné nahlásiť zdravotnej a čo sociálnej poisťovni? Poradíme vám.

Ak odchádzate za prácou do zahraničia, všeobecne platí, že poistený musíte byť v krajine, kde prácu vykonávate: „Pri výkone práce v zahraničí sa na fyzickú osobu vzťahuje v oblasti sociálneho zabezpečenia legislatíva štátu výkonu práce. To znamená, že v sociálnom poistení si ona aj jej zahraničný zamestnávateľ plnia povinnosti v súlade s legislatívou štátu výkonu práce,“ uvádza Sociálna poisťovňa.
Povinnosti voči poisťovniam však majú iné nezamestnaní, zamestnanci či SZČO.

Pokiaľ ste nezamestnaný a evidovaný na úrade práce a odchádzate pracovať do zahraničia, musíte túto skutočnosť ohlásiť na Úrade práce a sociálnych vecí a rodiny, kde predložíte oznámenie o odchode, čestné vyhlásenie, letenku, alebo v prípade, že už máte pracovnú zmluvu so zamestnávateľom v zahraničí, predkladáte ju. Ak odchod do zahraničia na úrade práce neoznámite, budete vyradený z evidencie – sankčne, čo znamená, že sa znovu budete môcť evidovať na úrade práce až po uplynutí 6 mesiacov od vyradenia. Voči sociálnej poisťovni nemáte oznamovaciu povinnosť.

Ak pracujete na Slovensku, ale rozhodli ste sa dať (alebo ste dostali) výpoveď a odchádzate do zahraničia, voči sociálnej poisťovni nemáte žiadnu povinnosť. Odhlásiť vás totiž musí bývalý zamestnávateľ. Vaše verejné zdravotné poistenie na Slovensku zaniká vznikom zdravotného poistenia na území štátu, v ktorom má sídlo zamestnávateľ. Do vašej slovenskej zdravotnej poisťovni však musíte doručiť tieto tlačivá: odhlášku poistenca, doklad o zdravotnom poistení v cudzine, doklad o zamestnaní v cudzine a vrátiť preukaz poistenca.

Ak ste SZČO
Povinnosť voči Sociálnej poisťovni má len tá fyzická osoba, ktorá je povinne dôchodkovo a povinne nemocensky poistená ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) alebo si platí poistné na sociálne poistenie ako dobrovoľne poistená osoba.
Ak ste pred výkonom práce v štáte EÚ boli na Slovensku povinne poistenou SZČO v období po 31. decembri 2014, zánik poistenia vám oznamuje Sociálna poisťovňa. Pokiaľ o zániku povinného poistenia neinformovala Sociálna poisťovňa SZČO do 20 dní od zániku tohto poistenia, keďže nemala informáciu o vzniku poistenia v inom štáte EÚ, odporúčame, aby ste kontaktovali Sociálnu poisťovňu a oznámili jej skutočnosti potrebné pre posúdenie zániku poistenia.

Ak pracujete v zahraničí ako SZČO, vašej slovenskej zdravotnej poisťovni musíte doručiť odhlášku poistenca, doklad o vzniku poistenia v cudzine alebo doklad o vzniku vykonávania SZČO v cudzine a vrátiť preukaz poistenca.

Ak pracujete v krajine EÚ/EHP (členské štáty EÚ, Nórsko, Island, Lichtenštajnsko) a Švajčiarska, podliehate povinnému nemocenskému poisteniu a povinnému poisteniu v nezamestnanosti v danej krajine. Nemôžete súčasne podliehať systému dobrovoľného nemocenského poistenia a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti na Slovensku.

Ak pre danú časť sociálneho zabezpečenia v krajine, kde osoba pracuje, existuje len dobrovoľné nemocenské poistenie alebo dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, môže si sama zvoliť systém dobrovoľného poistenia, ktorý sa na ňu bude vzťahovať (teda buď v krajine zamestnania, alebo na Slovensku).

Pracovať v zahraničí však môžete aj inou formou než ako zamestnanec štátu EÚ či SZČO:
- Môžete ísť na zber ovocia počas dovolenky u slovenského zamestnávateľa.
- Idete vykonávať činnosť do štátu EÚ pre zahraničného zamestnávateľa (najčastejšie Česka, Maďarska, Rakúska) pričom naďalej máte pracovný pomer na území Slovenska so slovenským zamestnávateľom.
- Vykonávate činnosť pre slovenského zamestnávateľa, pričom činnosť sa vykonáva na území viacerých členských štátov EÚ (napr. letuška, vodič kamióna, farmaceutický reprezentant s pôsobnosťou na území Česka a Slovenska).
- Vykonávate činnosť pre slovenského zamestnávateľa, pričom idete robiť do iného štátu EÚ, z dôvodu prebiehajúcej zákazky na obdobie menej ako 24 mesiacov.

V týchto prípadoch musíte požiadať Sociálnu poisťovňu o určenie uplatniteľnej legislatívy osoby zvyčajne vykonávajúcej činnosť ako zamestnanec v dvoch alebo viacerých členských štátoch EÚ.

Odporúčame: Presné informácie vzťahujúce sa na vás, a teda či ste zamestnanec, SZČO, či pracujete pre slovenského zamestnávateľa, alebo zahraničného, overte si, ktoré potrebné formuláre musíte doručiť Sociálnej poisťovni na jej web stránke alebo na telefónom čísle 02/59 248 967 - Informácie o poistení a práci v zahraničí. V prípade, že nebudete mať niečo v poriadku, môžete prísť o podporu v nezamestnanosti či dôležité údaje, ktoré sa vám môžu započítavať do dôchodku.

Pracovné ponuky v zahraničí nájdete v sekcií Práca.

Súvisiace články

Vďaka umelej inteligencii by mohol byť štvordňový pracovný týždeň nevyhnutný Vedci skúmali nároky povolaní. Zistili desať najťažších pracovných profesií. 4 dňový pracovný týždeň: realita alebo fikcia? Minimálna mzda na Slovensku v roku 2024: je to naozaj 1000 Euro?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >