Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Správne a nesprávne odpovede na 8 najčastejších otázok počas interview

Ak si hľadáte prácu, vašim prvým cieľom je získať pozvanie na interview. Ale to, čo poviete na interview ovplyvní, či dostanete danú prácu alebo pozvanie na druhé kolo pohovoru.

Tento článok sa zaoberá správnymi a nesprávnymi odpoveďami na osem bežných otázok, ktoré sa vás spýtajú na pohovore.

1.Aké je vaše vysnívané zamestnanie?

Nesprávna odpoveď:
"Chcem byť CEO spoločnosti XY."
Držte sa čo najďalej od pomenovania konkrétnych pracovných pozícií. Ak odpoviete, že vašou vysnívanou prácou je tá o ktorú sa uchádzate, vyznie to ako neúprimná odpoveď. Ak na druhej strane uvediete, že vašim vysnívaným zamestnaním je iná pozícia ako sa uchádzate na pohovore môže to vyvolať dojem, že v prípade aj ak by ste bol vhodným kandidátom a bol by ste vybratý na danú pozíciu nebudete v tejto práci spokojný.

Správna odpoveď:
"Moja vysnívaná práca je pracovať v tíme, ktorý podporí moju potrebu tvorivosti ... pracovať vo firme s potenciálnym rastom, ktorá mi umožní napĺňať moju túžbu učenia sa nových vecí."
Namiesto pomenovanie konkrétnych pracovných miest alebo spoločnosti treba rozprávať o vlastnostiach, ktoré sa vám páčia v práci. Takáto odpoveď taktiež povie personalistovi čosi o vašich hodnotách.

2.Čo mi môžete o sebe povedať?

Nesprávna odpoveď:
"Hm ... No ... mám 15 rokov skúseností v oblasti ... uh ... marketingu v priemysle, a vo svojom voľnom čase ma baví chodiť na prechádzky so psom a sledovanie seriálov".
Toto je jedna z najčastejšie kladených otázok počas interview, a je teda vysoká pravdepodobnosť, že sa aj vás opýtajú túto otázku.
Neexistuje žiadny dôvod, prečo byť nepripravený správne odpovedať. Pri odpovedi neskĺznite do osobných tém.

Správna odpoveď:
"Som branding a marketing špecialista s 15-timi rokmi skúseností na výkonnej úrovni. Počas mojej kariéry som bol zodpovedný za úspešné spustenie rady nových produktov, vrátane produktu X a produktu Y. "
Cieľom je dopredu si pripraviť jednoduchú a výstižnú odpoveď v dĺžke jednej či dvoch minút, ktorá poskytne personalistovi stručný prehľad o vašom profesijnom živote.

3.Ak by ste sa mali prirovnať k akémukoľvek neživému objektu v tejto miestnosti čo by to bolo?

Nesprávna odpoveď:
"Lampa. Pretože má zaujímavý dizajn."
Personalista, ktorý vám položí tento typ nekonvenčnej otázky sa nezaujíma ani tak o vašu konkrétnu odpoveď, ale o to, ako zvládnete odpovedať na túto otázku. On alebo ona chce vidieť, ako zvládate stres.
Neprepadajte panike, a vyhnite sa odpovediam, ktoré sú naštvané, sarkastické, alebo defenzívne. Ak je vaša reakcia na stres obvykle použitie humoru, tak sa toho nebojte, pretože to vám nemôže uškodiť.

Správna odpoveď:
"Lampa, pretože sa mi páči svetlo a prispievať k jasnejšiemu prostrediu: podeliť sa o svoje zručnosti, vedomosti a skúsenosti s ostatnými."
Pokoj a premyslené odpovede, ako je táto dokáže že viete dobre zvládať stres, ste kreatívny, máte rýchle reflexy, a viete fungovať aj v stresujúcom prostredí.
Ak sa vám ujde počas interview jedna z týchto "stresových" otázok, hneď nezmätkujte, máte čas na premyslenie si odpovede.

4.Čo si myslíte, že je vaša najslabšia stránka?

Nesprávna odpoveď:
"Som príliš zameraný na úspech a pracujem dlhé hodiny, a tak mi zostáva málo času na niečo iné."
Nikdy, ale naozaj nikdy sa nesnažte zmanipulovať svoju odpoveď tým, že otočíte takzvanú "negatívnu" vlastnosť na pozitívnu. Každý personalista pozná tento trik.
Každý má niečo, na čom potrebuje popracovať a zlepšiť sa. Nikto nie je perfektný.

Správna odpoveď:
"V minulosti som sa potýkal s problémami s time managementom, ale rozhodol som sa absolvovať kurz, ktorý mal za následok výrazné zlepšenie v tejto oblasti. Pri použití určitých nástrojov a postupov som zistil, že som schopný riadiť svoj čas dobre."
Tento typ odpovede uznáva oblasť obtiažnosti, ale tiež ukazuje, že ste podnikol kroky na zlepšenie v tejto oblasti. Priznať svoje slabiny, a ukázať, že ste ochotný sa zmeniť, zobrazuje typ záväzku k sebazdokonaľovaniu, čo majú zamestnávatelia radi.

5.Prečo chcete pracovať pre túto spoločnosť?

Nesprávna odpoveď:
"Niekto sa musí postarať o rodinu a navyše sme si zobrali hypotéku."
Pri vašej odpovedi na túto otázku nechajte svoje osobné problémy a potreby stranou. Je samozrejmé, že ľudia pracujú pre peniaze a výhody, ale existuje veľa miest na výber, tak prečo práve toto?

Správna odpoveď:
"Zaujímam sa o oblasť, v ktorej vaša spoločnosť pracuje a práca na danej pozícii by mi plne umožnila využiť svoje schopnosti a skúsenosti a zároveň by som si rozšíril svoje vedomosti. Páči sa mi vaša firemná kultúra a filozofia."
Tento typ odpovede sa zameriava na váš záujem, zručnosti, vedomosti a skúsenosti - čo každá firma očakáva od zamestnanca.
Pred pohovorom si vyhľadajte informácie o spoločnosti - na ich webovej stránke, rôzne tlačové správy a novinové články. Čím konkrétnejší budete pri vašej odpovedi na túto otázku, tým lepšie.

6.S akým typom človeka sa vám ťažko spolupracuje?

Nesprávna odpoveď:
"To je jednoduché uviesť príklad! V mojom poslednom zamestnaní kolegyňa bola prílišná kariéristka a ukradla mi všetky moje výsledky práce."
Zmienka zlých návykov jednotlivých spolupracovníkov bude pôsobiť triviálne, odsudzujúco, a personalistovi takáto odpoveď prezradí, že je ťažké s vami spolupracovať.

Správna odpoveď:
"To je ťažké. Nemôžem si spomenúť na konkrétny príklad, že by som považoval za ťažké a komplikované s niekým spolupracovať. Je samozrejmé, že v každej práci sa vyskytnú medziľudské problémy. Žiadny konkrétny mi však nepríde na myseľ, ale v zásade som sa z týchto situácií a pri riešení týchto problémov veľa naučil, a som za to vďačný. "
Strávte trochu času premýšľaním, a následne potvrďte, že na pracovisku sa konflikty vyskytujú, avšak nemenujte žiaden konkrétny príklad problému spolupráce.
Cieľom je ukázať, že ste flexibilný, ľahko sa s vami spolupracuje, a nebojíte sa vysporiadať s konfliktami.

7.Prečo ste odišiel z posledného zamestnania?

Nesprávna odpoveď:
"Nesadli sme si s mojim šéfom, a organizácia bola zle vedená. Nemohol som sa tam dostatočne rozvíjať a napredovať. "
Ak budete kritizovať svojho šéfa, spoločnosť, alebo svojich spolupracovníkov, tak poukážete na seba ako na konfliktnú osobu, ktorá nie je ochotná riešiť problémy.
Aj keď okolností, pre ktoré ste sa rozhodol odísť boli závažné, nezmieňujte sa o nich.

Správna odpoveď:
"Svoje posledné zamestnanie som mal rád, ale ja vždy hľadám nové príležitosti k osobnému rastu, ktorý mi pomôže pokročiť v mojej kariére. Nechal som poslednú prácu, pretože som dostal príležitosť, ktorá by mi pomohla splniť svoje dlhodobé ciele."
V odpovedi je potrebné zamerať sa na pozitíva v odchode z práce, ako je napríklad možnosť naučiť sa niečo nové, schopnosť pracovať pre novú organizáciu alebo v novom odbore, alebo šanca na zvýšenie zodpovednosti a skúsenosti.

8.Máte na mňa nejaké otázky?

Nesprávna odpoveď:
"Hm ... no, vlastne chcel som sa či môžem hneď v priebehu prvého mesiaca čerpať dovolenku, keďže budú letné prázdniny?
Ako všeobecné pravidlo pri kladení otázok môžeme uviesť: drž sa ďalej od otázok, ktoré sa pýtajú ako ti daná spoločnosť bude slúžiť a aké benefity ti poskytne.
Ak počas interview nemáte žiadne otázky, tak to poukazuje na váš nezáujem o danú prácu a spoločnosť.

Správna odpoveď:
"Mám pár otázok. Aký je najskorší možný termín nástupu? Aké typy projektov by som mal konkrétne na starosti? "
Pripravte si niekoľko otázok, ktoré sa zameriavajú na to, ako budete slúžiť spoločnosti. Pravdepodobne nebudete môcť použiť všetky z nich, pretože niektoré otázky budú zodpovedané skôr, počas rozhovoru.
Kladenie otázok ukazuje, že máte záujem o prácu.

Dobre pripravené odpovede na otázky počas interview vám pomôžu otvoriť dvere do novej práce.
Zvýšite svoje šance na prijatie tým, že si pripravíte kvalitné odpovede na niektoré z najčastejšie kladených otázok počas interview.

Súvisiace články

Ako sa správať na osobnom pohovore Neverbálna komunikácia na pracovnom pohovore a na čo si dať pozor Čo by ste mali vedieť o písaní sprievodného listu 5 tipov pre okamžitý úspech na interview

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >