Pridajte stránkumedzi vaše obľúbené

Povolania

všetky povolania >

Info

všetky kategórie >

Kariéra

všetky články >

Delené pracovné miesto – čo je to a kto ho využíva?

Pridané 07. 06. 2016 Autor Lenka

Možno ste sa s pojmom delené pracovné miesto ešte ani nestretli, alebo ak áno, neviete, čo znamená. Povedzme si teda, čo to je delené pracovné miesto, kto ho využíva a aké má výhody.

V prvom rade sa nemusíte báť, že ide o nejaký „výmysel“ pracovníkov či zamestnancov. Delené pracovné miesto je oficiálny pojem, o ktorom hovorí aj Zákonník práce, konkrétne paragraf 49. Delené pracovné miesto je teda, podľa Zákonníka práce: „pracovné miesto, na ktorom si zamestnanci v pracovnom pomere na kratší pracovný čas sami medzi sebou rozvrhnú pracovný čas a pracovnú náplň pripadajúcu na toto pracovné miesto.“

Zväčša ide o dvoch zamestnancov, ktorí sa delia o jedno miesto. Možnosť zamestnať sa na delenom pracovnom mieste využívajú napríklad matky, ktoré nastupujú do práce po materskej/rodičovskej dovolenke, ale aj zamestnanci, ktorí odchádzajú do dôchodku, zdravotne postihnutí, zamestnanci, ktorí sa popri práci venujú štúdiu či školeniam....

Ako je delená práca?
Ešte pred uzatvorením dohody o zaradení zamestnanca v pracovnom pomere na kratší pracovný čas na delené pracovné miesto, zamestnávateľ písomne oznámi zamestnancovi pracovné podmienky vzťahujúce sa na delené pracovné miesto.

Pokiaľ sa so zamestnávateľom dohodnete na tom, že o svoju prácu sa budete deliť, musí byť táto dohoda medzi vami písomná, inak je neplatná. Rovnako sa môžete so svojím kolegom, s ktorým sa delíte o miesto, dohodnúť na pracovnom čase a pracovnej náplni. Ak to neurobíte vy, urobí to váš zamestnávateľ.

„Ak nastane prekážka v práci na strane zamestnanca na delenom pracovnom mieste, zamestnanci, ktorí sa s ním delia o pracovné miesto, sú povinní ho zastúpiť, ak tomu nebránia vážne dôvody na ich strane. Zamestnávateľ je povinný informovať zamestnanca bez zbytočného odkladu, ak vznikne potreba zastupovania podľa prvej vety,“ uvádza sa ďalej v Zákonníku práce.

Výhody deleného pracovného miesta
Pre zamestnávateľa má delené pracovné miesto hneď niekoľko výhod. Má dvoch zamestnancov, ktorí sa vedia navzájom dokonale zastúpiť. Rovnako obaja zamestnanci dokážu navrhnúť zlepšenia v práci. V prípade, že má zamestnávateľ kvalitného zamestnanca, o ktorého nechce prísť, napríklad matku s malým dieťaťom, môže jej ponúknuť túto formu zamestnania. Pri postupnom odchode do dôchodku, môže starší zamestnanec dokonale zaučiť nového člena vášho tímu.
V prípade zamestnanca je výhodou deleného pracovného miesta napríklad to, že sa mu odpracované roky započítavajú, môže študovať popri práci či v prípade matiek, zarobiť si popri starostlivosti o dieťa a neprísť o pracovné návyky.

Rovnako ako v iných pracovných vzťahoch, aj dohodu o zaradení zamestnanca na delené pracovné miesto môže zamestnávateľ aj zamestnanec písomne vypovedať. „Dohoda o zaradení zamestnanca na delené pracovné miesto zaniká uplynutím jedného mesiaca odo dňa oznámenia vypovedania dohody, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
Ak delené pracovné miesto zaniká, ale pracovná náplň pripadajúca na toto pracovné miesto zostáva zachovaná, zamestnanec má právo na zaradenie v rozsahu celého pracovného času a pracovnej náplne, ktorá pripadala na delené pracovné miesto, alebo ak sa o pracovné miesto delilo viac zamestnancov, v rozsahu ich pomernej časti,“ udáva ďalej Zákonník práce.

Súvisiace články

Čo robia priemerní zamestnanci, čo nerobia tí najlepší? Aká je najbezpečnejšia a najvýnosnejšia investícia na svete? O akých veciach z firemného života vám nikto nehovorí? Sú ľudia, ktorí tvrdo pracujú, v živote naozaj úspešní?

Najčítanejšie články

Zoznam povolaní

všetky povolania >